Стартират Дните на младежкото лидерство и доброволчество – една инициатива на Национална младежка академия 2020. Академията е базирана на методи на неформалното образование и психологията, а на фокус е човекът.
НМФ приветства всеки, който не желае да намира оправдания за всяко събитие в живота си. Академията е място за активизиране на младите хора в България, за работа с младежки общности на местно и национално ниво, организиране на събития и инициативи за тях, посредством личностно, социално и гражданско развитие.
Националната младежка академия 2020 е разделена на три последователни нива, в рамките на които участниците развиват и придобиват конкретни знания, умения и компетенции за включването им като отговорна част от обществото. Всяко ниво е с продължителност 4 дни, като периодът на провеждането им е септември – ноември 2020.
Методиката на работа на Академията следва високи стандарти в сферата на неформалното обучение. Всички активности в Академията са внимателно и балансирано подбрани, за да донесат максимален ефект в работата и качествено учене. Националната младежка академия има за цел да развие компетенции, с които младежите да бъдат пълноценна част от обществото, да се реализират на пазара на труда, както и да допринасят за повишаване на ефективността на младежкия сектор на местно, регионално и национално ниво.
Клас 1 е посветен на младежкото доброволчество, планирането на инициативи за решаване на проблеми, гражданската активност и младежкото участие. Какви са възможностите за доброволчество и как да бъдат използвани за придобиване на умения за повлияване на средата около нас и реализирането като успешна личност? Какво е младежко участие и как могат младежите да станат част от процеса на вземане на решения на местно и национално ниво – все въпроси към младите хора, отговорни за решенията в страната!Клас 2 надгражда компетенциите на доброволците, като ги превръща в младежки лидери, който мобилизират и мотивират други млади хора като доброволци. За ползите от доброволчеството за личностното развитие, за развитие на собствения си потенциал, за превръщането в пълноценен младежки лидер.
На фокус е и темата за социалните умения и добрите практики за управление на доброволци.
В последните 7 издания на Академията са участвали над 1000 младежи, представители на различни организации от цялата страна.
Разговор на Стефани Ангелова с Розалина Недкова в "Нашият ден" Национална младежка академия лидерство и доброволчество
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg