„Монетата“ е художествен дебют на Гергана Лаптева, вдъхновен от красотата и културно наследство на турския град Сиде, разположен на брега на Средиземно море. Романът разказва за трафика на ценни предмети, с които търгува подземният свят и търсенето на истината за едно съкровище, много по-ценно от артефактите за двама души.
„Художествената измислица в „Монетата“ е плод на моето въоръжение, но е повлияна от действителни събития, случили се както в България, така и в съседна Турция. Проблемът с трафика на антики съществува и се задълбочава за съжаление. С проучванията ми, свързани с романа, научих доста интересни истории, относно нелегалния износ на подобни предмети. Археологията на Средиземноморска Турция винаги ми е била много интересна. Древните царства Ликия, Лидия и Кария ме заплениха дотолкова, че се заех да проучвам известни и по-малко познати факти за тяхното съществуване“, споделя Гергана Лаптева за първия си роман.„Монетата“ е роман, който се чете на един дъх. На фона на приказните пейзажи на Ликия и Кария, една породена от споделени усещания истинска любов между разследващ журналист и българка археоложка-екскурзовод, се преплита с опасните истини за подземния свят – рушител на миналото на човешката цивилизация, оставила най-древните си следи в земите на Балканите и Анатолия.
Изнесените елегантно факти за погрома над нашите старини – обект на колекционерски страсти и за това как той се случва, са верни и още по-неутешителни предвид българската роля на коридор за международния трафик на антики.
И за мен, преживяла в кариерата си на професионален археолог срещи с последиците от деянията на подземния свят, за съжаление, почти легализирани у нас, прочитът на „Монетата“ бе изпълнен не само с удоволствие, но и с удовлетворението, че по друг път болезнени истини ще достигнат до повече български читатели. Както с трепетното очакване на развръзката“, казва проф. Диана Гергова, археолог, за „Монетата“.
Премиерата на романа „Монетата“ е на 11 септември от 19 часа по време на „Алея на книгата“ 2020 на бул. „Витоша“ в София.
Гергана Лаптева е автор на книгите „Непознатата южна земя – Terra Australis Incognita“, „Посока юг – пътуване към Антарктида“ и „Врата на боговете. Южна Америка – истории от земята на инките“. Работи в Българския антарктически институт като ръководител на отдел „Културна и административна дейност“.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg