Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За ползите от видеоуроците и образованието без граници

Снимка: Кан Академия, ФБ страница

Учебната година започва винаги започва с вълнение и трепет, но тази година и с тревога – какво ще стане, ако децата отново бъдат затворени. Последната година пък показа колко полезни са учебните платформи и различните ресурси за онлайн обучение. Не на последно място, успешните модели показват колко вълнуващо може да бъде ученето.

Такава платформа е Кан Академия – вероятно най-мащабният образователен портал в света. Той е безплатен и има раздели за ученици, учители и родители.

Порталът предлага богати ресурси по тъй наречените "STEM дисциплини" ((science, technology, engineering and mathematics/наука, технологии, инженерни науки и математика) и дава големи възможности за подготовка, при това безплатно.

От 2011 г. насам над българската версия работят и стотици доброволци – преводачи, редактори, учители и специалисти от различни области. В Кан Академия на български (bg.khanacademy.org) са достъпни над 5000 преведени видеоурока, десетки хиляди упражнения и тестове, както и статии. Скоро ще са достъпни и материалите по световна история, музика, философия и критично мислене. Посещавани са от десетки хиляди потребители месечно. 15% от българските ученици редовно изоплзват ресурсите на платформата за подготовката си.

За ползите и недостатъците на дистанционното обучение Таня Любенова разговаря с Иван Господинов, председател на сдружение "Образование без раници".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28