Главен герой в "Нашият ден" е Християн Бакалов. Българо-френският артист живее и работи през последните 30 години в Париж, Нант, Лозана и Брюксел.
PURE e aртистичен експеримент, който съчетава визуалнo изкуство, движенчески театър и пърформанс и се осъществява с участието на доброволци – непрофесионалисти от различна възрасти и без предварителна сценична подготовка. Целта е зрителят да бъде преведен през лабиринт от различни преживявания, които провокират въображението му и изследват усещането за реалност и имагинерност. Това е втората инсталация от трилогията "ЕТЕРНИЯ", посветена на концепцията за вечност на нидерландския философ Барух Спиноза. Създадена специално за пространствата...
Християн Бакалов разказва за инсталацията PURE future (ЧИСТО (бъдеще).
"Винаги съм мислел, че ние, артистите, трябва да сме деца на света, които обикалят и разнасят красотата във всички части на планетата. Париж е едно място, което дава огромна възможност както да се запознаем с много хора, така и ние самите да се проектираме пред много хора."
Артистът смята, че прави най-леснодостъпното изкуство:
"Формата изглежда странна и недостъпна, защото е нова и хората не я познава. От друга страна, забелязвам по света, че хората, които не са стъпвали нито в театър, нито в галерия, нито в музей, успяват много лесно да се потопят в атмосферата.
Моята отправна точка е човекът и неговия най-важен елемент – съпричастността към другия. Чувството, че всички сме едно, че всички сме безкрайно чисто в основата, в нашата есенция."
Творецът изправя хората пред едно предизвикателство – като огледало, което им дава възможност да се отразят и сами да видят докъде достига тяхното любопитство, тяхната смелост, тяхното желание да открият другия. И най-вече, как е възможно да се доверим на някой, който не виждаме или не познаваме, без да ни е страх, без да реагираме към него с агресия или с омраза...
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg