Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова

Какви са предизвикателствата пред хората с ТЕЛК решения

| обновено на 16.09.20 в 16:23
Снимка: БГНЕС

Какви са правата и предизвикателствата пред хората с телкови решения, бременни жени и жени в процес на инвитро процедура в условията на епидемията от Covid19? Доколко нормативно има регламент?

По темата в "Нашият ден" говори адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова.

"Има регламент нормативно, друг е въпросът, че няма как да не се сблъскаме с проблеми. Ако започнем от това, че автоматично удължиха решенията на хората, които бяха осведетелсвани за временна неработоспособност. Абсурдът там е, че в момента, когато се каза, че определени хронични заболявания могат да представят документи, примерно да не присъстват деца в училища, университети, работници и служители да работят дистанционно, започна едно голямо питане: "Моето заболяване спада ли към тази категория?", "Аз мога ли да си взема такъв документ?", "Мога ли да кажа, че имам хронични заболявания, които ме поставят в риск?" Това автоматично удължаване на телковите решения вероятно ползва една група лица. Но в същата връзка, здравословното състояние на никого не е константа. И е възможно тези хора в рамките на 2-3 години, колкото е обичайният срок на телковите решения, тяхното здравословно състояние както да се е подобрило, така и да се е влошило. 

Единственият механизъм, който те могат да ползват, е да подадат документи за ново преосвидетелстване, което е свързано, първо, с обиколка на всички лекари, от които те имат медицинска документация за съответните заболявания. Отделно от това, разглеждането на такъв тип документи отнема немалко време просто защото организацията в системата на ТЕЛК и НЕЛК е такава."

Д-р Мария Петрова отбеляза, че все още сме в предизвикателството "електронно здравеопазване", което, "ако бяхме развили в пълнота, нямаше да има никакъв проблем хората да изплащат по електронен път тези свои документи и респективно те да бъдат разглеждани и да получават актуално някакво решение за своята временна неработоспособност."

По отношение на бременните и на процедурите инвитро

"Все още имаме не толкова нормативни, колкото практически проблеми за това, че заповедите и създаването на организация на работа с такъв тип пациенти е по-скоро проблем на здравните мениджъри."

Кой трябва да вземе решение кое телково решение да се възползва от мерките, които предлага работодателят за дистанционна форма на работа?

"Това също е проблем. В последните указания на МЗ те очертаха в различните групи заболявания конкретни заболявания, които конкретно да попадат и хората с такива заболявания да могат да се ползват от тези права. Друг е проблемът, че при последното изменение на наредбата, която регламентира начина, по който се сформират процентите временна неработоспособност, има едно основно водещо заболяване и е възможно човек в експертното решение да е възприето като основно заболяване такова, което не попада в указанията на МЗ. И тогава единственият изход е да се поиска пресвидетелстване на лицето. Практически е сложен казусът, защото една подобна процедура отнема няколко месеца."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31