Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Даниел Троев: Социалните взаимоотношения са ключови за психическата устойчивост

Хората са същества на надеждата

Снимка: БТА

Всяка година на 21 септември светът отбелязва Деня на мира, обявен от Общото събрание на ООН за ден, посветен на укрепването на идеалите за мир. Тази година се навършват 30 години от приемането на Декларация на Общото събрание на ООН за правото на народите на мир. За мира в нас и около нас в "Нашият ден" говори психологът Даниел Троев:

Протести, коронавирус, пожари, безводие... как ни се отразяват

"Отразява се, със сигурност. Най-малкото създава усещането за непредвидимост на обстоятелствата, на живота. Една несигурност, която усещаме вътре в себе си. Това създава предпоставка за по-голяма тревожност – какво ни очаква в следващия ден. Самият живот в момента тече на такива скорости, на които е трудно дори чисто биологически да се адаптираме към тях. Това е предпоставка едно стресово състояние много често да ни завладява. 

психологът Даниел ТроевЧовек започва да преживява една тревога като че от нищото. Хората започват да се чудят защо умът става по-неспокоен, човек изпада в недоумение. Най-малката емоция, мисъл създава определени промени в импулсите на мозъка, в биохимията на тялото – всичко е свързано и се отразява."

Според Троев пътят за излизане от тази криза е това да имаме по-силни опори в нашето ежедневие. Има определени опори – екзистенциални стабилни стени, които човек може да изгради, и те да помогнат да се устои на всички бури и кризи в живота.

"Психологическите изследвания показват, че един от ключовите фактори за по-голямата психическа устойчивост, да се издържа на травмиращите събития, е тази подкрепа, която имаме – социалните ни взаимоотношения, чисто човешката свързаност. Доколко се чувстваме придружени, съпровождани от хора, които ги е грижа за нас, които ни разбират, които са до нас. Това е фундаменталната човешка нужда от усещането за принадлежност, взаимопомощ, че сме свързани в семейство... Не зависи толкова колко е травмиращо самото събитие, а зависи от това кой е до нас, имаме ли хора, които да се погрижат за нас? Точно това е един от базисните фактори, които дават възможност да минаваме през кризите по-лесно."

Според психолога хората са същества на надеждата.

Чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44