В съботната оперна вечер програма „Христо Ботев“, ще излъчи запис от Байройтският фестивал, който любезно отваря архивите си за радиостанциите, членуващи в Европейския съюз за радио и телевизия. Първата творба, която предлага на меломаните е операта „Лоенгрин“ от Рихард Вагнер, може да слушате на 3 октомври от 20 часа. Запис на спектакъл от 23 юли 1958 г. Участват водещи оперни певци, сред които са Кийт Енген, Шандор Коня, Леони Ризанек, Ернест Бланк, Астрид Варнай и Еберхард Вехтер. Партнират им Байройтския фестивален хор и Байройтския фестивален оркестър. На диригентския пулт е Андре Клюитанс.
Особено признание за всеки музикант, певец и диригент е поканата за участие в Байройтския фестивал. От основаването му това е територия запазена само за немски музиканти. След 1951 г. започва новата история на фестивала, когато сцената е отворена към международни изпълнители и диригенти. Първият френски диригент, получил възможност да участва на фестивала в Байройт е Андре Клюитанс. Появата му там е през 1955 г. със спектакъл на „Танхойзер“, допълнена през следващите години от „Нюрнбергските майстори певци“, „Парсифал“, „Лоенгрин“. През 1965 е последното участие на Андре Клюитанс с постановки на „Парсифал“ и „Танхойзер“. В този запис на „Леонгрин“ под негово диригентство, осъществен през 1958 г. участват водещи певци от големите европейски театри, които имат забележителна международна кариера, в която основно място заемат ролите от оперите на Вагнер. За някои от тях това е дебют на фестивала, който им проправя път към световните сцени. Унгарският тенор Шандор Коня е дългогодишен солист на Берлинската държавна опера. Неговият дебют в Байройт в ролята на Лоенгрин през същата1958 г. е определен като „зашеметяващ“. Прекрасният ясен теноров глас му дава възможност да изпълнява през време на своята кариера всички главни роли от италианския и немския оперен репертоар. Баритонът Еберхард Вехтер дебютира на фестивала в Байройт също през 1958 в ролята на Амфортас от „Парсифал“. Изпълнява основно творби от Моцарт, Вагнер и Рихард Щраус. По-късно става интендант на Виенската народна опера и Виенската държавна опера. Ернест Бланк е един от най-известните френски оперни певци на своето време, изпълнявал водещи баритонови роли. Неговата международна кариера започва след участието му на фестивала в Байройт през 1958 г. Чест гост е на всички големи европейски фестивали. Изявява се на сцените на оперните театри в Чикаго и Сан Франциско, също в Театър Колон в Буенос Айрес. Американският бас Кийт Енген е дългогодишен солист на Баварската опера, търсен интерпретатор на Бахови кантати и оратории. През 1962 получава отличието „камерзенгерин“, както и Баварския орден за заслуги.
Забележителни Вагнерови певици са и двете дами, които участват в това изпълнение на „Лоенгрин“. Родената в Швеция с унгарски произход Астрид Мария Варнай ще слушаме като Ортруд – една от най-често изпълняваните от нея роли, заедно с тази на Брунхилда. В репертоара ѝ са също образи от творби от Рихард Щраус – Електра, Клитемнестра и Иродиада. В късните години на своята кариера Астрид Варнай се насочва към мецосопранов репертоар. Била е солист на Метрополитън опера и водещите европейски театри.
Няколко години по-рано, през 1951 г., прави своя дебют на фестивала в Байройт австрийското сопрано Леони Ризанек. В репертоара ѝ освен опери от Вагнер са също творби на Рихард Щраус, Дж. Пучини, Верди, Чайковски, Сметана, Яначек. Особено ценено е изпълнението ѝ ролята на Леонора във „Фиделио“ от Бетовен. Кариерата ѝ в Метрополитън започва през 1959 в „Макбет“ на Верди, когато е извикана да замести „уволнената“ Мария Калас. Също като своята знаменита колежка Леони Ризанек преживява своеобразно певческо предизвикателство – в една седмица участва във „Валкюра“ на Вагнер и като Джилда в „Риголето“. През 1985-86 г е в нова постановка на „Лоенгрин“ в Метрополитън опера, където изпълнява ролята на Ортруд. Два дни след смъртта ѝ през 2002 г Метрополитън посвещават спектакъл на „Лоенгрин“ на нейната памет, в който участва Бен Хепнер.
Съдържание на операта „Лоенгрин“ от Рихард Вагнер
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg