Връзката между учебната среда, здравето, работоспособността, микроклимата и взаимоотношенията в училище е установена отдавна. Някъде също отдавна училищните сгради – нови или реконструирани, се проектират и устройват така, че да отговарят на съвременните виждания за организация на учебния процес, за ролите на учителя и учениците, за функциите на учебното заведение и т.н. Нашето изоставане в областта върви редом с общото изоставане в концепцията за училищното образование.
Парадоксално или не обаче, пандемията от коронавирус е напълно реално да стимулира и ускори процесите на преосмисляне на училището и училищната архитектура. Организацията на пространствата, разпределението на учениците, потоците на движение, достъпът до дневна светлина, слънце и чист въздух са важни изобщо за здравето, безопасността, удовлетворението и резултатите от работата и на децата, и на учителите. Сега обаче те стават решаващи в много по-голяма степен.
Две млади български архитектки – Мария Стайнова и Виолетка Славова, основателки на студио „Лусио“, са прегърнали идеята за създаване на училищна среда, която да благоприятства възпитанието и развитието на младите. Всичко започва с една спечелена награда. Повече чуйте в интервюто им за рубриката „Всичко за образованието“.
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg