Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищната архитектура в помощ на здравето и ученето

Мария Стайнова и Виолетка Славова
Снимка: Венета Гаврилова

Връзката между учебната среда, здравето, работоспособността, микроклимата и взаимоотношенията в училище е установена отдавна. Някъде също отдавна училищните сгради – нови или реконструирани, се проектират и устройват така, че да отговарят на съвременните виждания за организация на учебния процес, за ролите на учителя и учениците, за функциите на учебното заведение и т.н. Нашето изоставане в областта върви редом с общото изоставане в концепцията за училищното образование.

Парадоксално или не обаче, пандемията от коронавирус е напълно реално да стимулира и ускори процесите на преосмисляне на училището и училищната архитектура. Организацията на пространствата, разпределението на учениците, потоците на движение, достъпът до дневна светлина, слънце и чист въздух са важни изобщо за здравето, безопасността, удовлетворението и резултатите от работата и на децата, и на учителите. Сега обаче те стават решаващи в много по-голяма степен.

Две млади български архитектки – Мария Стайнова и Виолетка Славова, основателки на студио „Лусио“, са прегърнали идеята за създаване на училищна среда, която да благоприятства възпитанието и развитието на младите. Всичко започва с една спечелена награда. Повече чуйте в интервюто им за рубриката „Всичко за образованието“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15