В последната година често чувахме твърдението, че кризата е възможност. Доста по-рядко се срещат реалните примери за това, но ги има, както убеждава днешният "Главен герой" – Диян Стаматов, директор на столичното 119-о Средно училище "Академик Михаил Арнаудов".
Стаматов смята, че българската образователна система се е справила достойно с шоковите обстоятелства, свързани с пандемията, и дава конкретни примери:
"У нас образователният процес не спря, а бързо намери начин да се възстанови – къде по-добре, къде не толкова. Но има европейски страни, включително Франция, където училището буквално спря задълго."
Като цяло Стаматов е оптимист и смята, че медиите и общественото внимание се фокусират твърде много в единичните негативни примери, пропускайки голямата картина.
Оказва се, че валидните за повечето училища в големите градове и из страната тенденции – като застаряване на учителската професия, уронен престиж и загуба на мотивация от страна на учителите – в 119-о училище е обърната.
Средната възраст на учителите е под 40 години.
В училището от няколко години има безплатен интернет във всяка точка на сградата, а във всеки кабинет има проектори, свързани към компютър или лаптоп, за да могат учителите да използват различни образователни ресурси, същевременно мрежата е диференцирана – за образователни цели и за гости.
Как се постигат добри резултати в българската образователна система?
Вероятно със съзнанието, че "Училището през 2020 е напълно различна от училището от вчера", със съзнанието, че времето се мени и че учителят е водещият в тази промяна и в подготовката на децата за живота.
Стаматов ревизира клишето за училището като консервативна система, която се променя бавно и дава пример с успешното справяне по време на пандемията и с това, че нямаше затваряне на училищата, а учениците бързо бяха адаптирани в радикално различната среда.
"Разумно и справедливо е България да говори за това, че има конкуретна по отношение на европейската образователна система практики" – казва Стаматов в Световния ден на учителя, чието мото тази година е "Учителите: Водещи в криза, преосмислящи бъдещето“.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg