В последната година често чувахме твърдението, че кризата е възможност. Доста по-рядко се срещат реалните примери за това, но ги има, както убеждава днешният "Главен герой" – Диян Стаматов, директор на столичното 119-о Средно училище "Академик Михаил Арнаудов".
Стаматов смята, че българската образователна система се е справила достойно с шоковите обстоятелства, свързани с пандемията, и дава конкретни примери:
"У нас образователният процес не спря, а бързо намери начин да се възстанови – къде по-добре, къде не толкова. Но има европейски страни, включително Франция, където училището буквално спря задълго."
Като цяло Стаматов е оптимист и смята, че медиите и общественото внимание се фокусират твърде много в единичните негативни примери, пропускайки голямата картина.
Оказва се, че валидните за повечето училища в големите градове и из страната тенденции – като застаряване на учителската професия, уронен престиж и загуба на мотивация от страна на учителите – в 119-о училище е обърната.
Средната възраст на учителите е под 40 години.
В училището от няколко години има безплатен интернет във всяка точка на сградата, а във всеки кабинет има проектори, свързани към компютър или лаптоп, за да могат учителите да използват различни образователни ресурси, същевременно мрежата е диференцирана – за образователни цели и за гости.
Как се постигат добри резултати в българската образователна система?
Вероятно със съзнанието, че "Училището през 2020 е напълно различна от училището от вчера", със съзнанието, че времето се мени и че учителят е водещият в тази промяна и в подготовката на децата за живота.
Стаматов ревизира клишето за училището като консервативна система, която се променя бавно и дава пример с успешното справяне по време на пандемията и с това, че нямаше затваряне на училищата, а учениците бързо бяха адаптирани в радикално различната среда.
"Разумно и справедливо е България да говори за това, че има конкуретна по отношение на европейската образователна система практики" – казва Стаматов в Световния ден на учителя, чието мото тази година е "Учителите: Водещи в криза, преосмислящи бъдещето“.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg