Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Душана Здравкова: Партийният модел в България е сбъркан

Видях на протестите млади хора, заредени с друга енергия – това е бъдещето

Снимка: БГНЕС

Какви са неизбежните промени за България и кой ще ги осъществи? Душана Здравкова – юрист, политик и идеолог на абревиатурата ГЕРБ, през 2011 г. напуска съдебната система в знак на протест, по настоящем е експерт по проекти в Съюза на юристите – Главен герой в "Нашият ден", коментира темата:

"В такава система, в която властва непотизъм, не е тайна как се кадрува в съдебната система. Измислят се невероятни еквилибристики, за да могат хора с недостатъчно юридическо образование да стават съдии и прокурори. Всички вече отчитат, че юридическото образование е на много ниско ниво. Това е във фокуса и на поредния доклад на новия Механизъм за върховенството на закона."

Здравкова разказа за своя делник и за актуалните проекти, например за изкуствения интелект в съдебната система, които чертаят бъдещето:

"Аз съм с поглед в бъдещето, но няма как да зачеркна годините ми като депутат в ЕП, когато се приемаше Лисабонският договор. Споменавам тези години, защото тогава аз наистина повярвах, че ГЕРБ ще бъде носител на нов партиен модел – модел, в който наистина има механизми, чрез които се чуват гласовете на гражданите и те могат да бъдат претворени в политики чрез законодателство, вкл. и на европейско ниво."

Първата среща с Бойко Борисов

"С г-н Борисов ме свърза професионалната работа – аз бях председател на Окръжния съд, той беше главен секретар на МВР. Тогава работихме много съвместно по Закона за специалните разузнавателни средства, имаше проблеми в тази област. Другото беше, че аз, като общественик, помагах на семейства на наркозависими младежи. Част от техните проблеми опираха и до полицията. Тогава и Борисов, и Цветанов помагаха тези младежи, връщайки се от комуни в Испания, да намират своята реализация в България.

Освен това ние започнахме общи проекти. Тогава Варненският съд беше първият, който въведе компютризацията в съдебната система по отношение движението на самите дела. Тогава започнахме общи проекти за изграждане на връзки за обмен на документи по електронен път. Т.е. ние сложихме началото на електронното управление (още преди 2006-2007), което доникъде не е стигнало... Ние изградихме връзки между съд – полицейски управления – прокуратура. Комисар Ферхойген се върна и даде специална пресконференция, на която насърчи този път. (2003-2004). 

За експертността

"Един експерт има самочувствие. Той знае какво може да се направи и как да го постигне, без да се поддава на странични влияния. Аз съм много антипартиен човек. За мен е сбъркан партийният модел в България. Партиите се интересуват от хората, вкл. и от тези специалисти, доколкото те са техни потенциални избиратели – в навечерието на избори."

За името на ГЕРБ

"Когато това наименование се роди – Граждани за европейско развитие на България – Борисов буквално ме попита: "Ти от какво разбираш, какво можеш?" Аз му отговорих: "Аз съм обществен човек, разбирам от граждански каузи, и лектор по европейско право". И така започнах да мисля върху тези два компонента – ролята на гражданите и това, към което България се стремеше – Европейския съюз. След като го написах цялото наименование, си дадох сметка, че цялата абревиатура също има значение."

За протестите и бъдещето

"Аз видях това лято на протестите млади хора, заредени с друга енергия. Аз вярвам в тези млади хора и съм застанала в тяхна подкрепа. Това е бъдещето."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13
Момчил Цветанов

Регистър на водопадите в България събира точна информация за ценното природно богатство

С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..

публикувано на 05.05.25 в 10:40

Село Баните празнува с музика, танци и традиционна кухня

На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..

обновено на 05.05.25 в 09:42
Доц. д-р Христо Михайлов

100 години висше лесовъдско образование в България

През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..

публикувано на 05.05.25 в 09:37