Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Пепел върху слънцето“ – дебютът на братя Калинови в киното

Кадър от снимачната площадка
Снимка: ФБ страница на филма

Един разказ за отговорността – такъв е дебютният филм на братя Калинови „Пепел върху слънцето“, според двама от тях – режисьорът Богомил (или за по-кратко Бо) Калинов и продуцентът и съсценарист Калин Калинов. Премиерата му е тази вечер от 19:30 часа в кино „Люмиер Лидл“, като част от програмата на есенното издание на 24-тия „София филм фест“.

Филмовият разказ е адаптация на един от романите на най-пишещия доктор сред докторите – ревматологът Златимир Коларов, автор на 13 художествени книги и един от четиримата сценаристи на „Пепел върху слънцето“.

Адаптацията проследява последствията от лекарската грешка на д-р Стефанов по време на рискова операция с неуспешен край. Направената от него интервенция води до медийно разследване, в което млада журналистка се впуска в ожесточено търсена на истината. А тя, както се оказва, има повече от едно измерение.

Докторът е Юлиан Вергов, а журналистката – Силвия Петкова. Двама актьори, които по заявка на режисьора зрителите ще видят в нова светлина. Две професии, които винаги са причина за общественото недоволство, особено с днешна дата. Една вечно актуална тема за реалността през очите на тези, които само я наблюдават и отговорността от грешките и изпълняването на човешкия дълг и работната етика. Трима братя, които поставят началото на своя път в киното с нестандартен жанр – лекарска мистерия. Само 2/3 от тях обаче гостуваха в „Какво се случва“.

Бо Калинов и Калин Калинов споделят своята гледна точка за това доколко техния дебют, а и този на голяма част от екипа на „Пепел върху слънцето“, може да промени, макар и частично, представата на хората за лекарската професия.
Филмът им тръгва по кината от 30 октомври.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30
Националните награди за сценични изкуства –

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47

"Ноти от мелодията на живота" събира истории за известни личности

За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към  Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова,  Емил..

публикувано на 05.02.25 в 11:27