Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва мини детският филмов фестивал

За трета поредна година Мини детски филмов фестивал ще потопи най-малките зрители в магията на киното. Тазгодишното издание ще се състои от 9 до 11 октомври в Културен център G8 на ул. "Гладстон" 8 в София. Поканата е отправена към децата над 4-годишна възраст, които могат да гледат вълнуващи късометражни и пълнометражни филмови истории, създадени у нас и в Европа.

По традиция успоредно с филмовата програма на Мини детски филмов фестивал ще се проведе и тридневна творческа работилница по стоп моушън анимация за деца. И ако през 2019 г. тя беше посветена на творчеството на Джани Родари, тази година децата ще правят анимационен филм по стихове на Валери Петров, като по този начин ще отбележим 100 г. от рождението на поета. 

В тази работилница децата ще видят как протича целият процес по създаване на филмова творба, а готовият продукт ще бъде прожектиран пред зрители в следващото фестивално издание. Ръководител е художникът и режисьор Иван Николов, който от години работи с деца в „Общност за демократично образование” и заедно с тях има създадени няколко анимационни филмови проекти.

За тазгодишното издание на фестивала и работилницата разказва продуцентката Елена Георгиева: "Често се случва дете да дойде за първия филм от програмата и да остане докрая, което е много приятно. Желанието ни е представяме все по-дълги програми и да навлезем и в други градове.

Друга важна част от усилията ни е детското кинообразование. Затова ние работим с платформата CinEd, те ни предоставиха част от филмите в програмата. А от предходни издания на фестивала, разбираме, че децата не знаят, че киното преди е било черно-бяло, че е било нямо, че го е имало Чарли Чаплин.

Редовно изчепрваме местата за децата и предвиждаме и други издания на творческата работилница, за да могат тези, които сега не успяха да се запишат, да присъстват.", каза Елена Георгиева в "Артефир"





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23