Паметникът на Свободата на връх Шипка се нуждае от стабилна консервационно-реставрационна намеса, категоричен е д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. В последните три години от музея работим за изработването на необходимите документи, за да бъде възложено изпълнението на този дълго чакан ремонт, който не е правен от близо 40 години, съобщи за БНР експертът.
В края на 2017 година става ясно, че Паметникът на Свободата на връх Шипка не е отразен на кадастралната карта. Налага се пълно заснемане на района. Следващата стъпка е издаването на Акт за публична държавна собственост, с какъвто паметникът не разполага от момента на своето построяване.
"Получихме Акта през 2018 година – уточнява д-р Чавдар Ангелов – и това ни развърза ръцете да стартираме дейностите. Изготвен е технически паспорт на обекта и задание за проектиране и предварително проучване на състоянието на паметника. Като първа крачка на този етап предстои възлагането на извършването на обследване и изработването на самия проект за реставрация и консервация."
"Паметникът е в тежко състояние, но конструктивно здрав – уточнява д-р Ангелов. – Основният проблем са материалите и тежките метеорологични условия в района на билото на Стара планина. Облицовъчният камък е водопропусклив и фугиращата смес е силно компрометирана с времето, а и не е била изпълнявана по съответните технологии. Голямата задача на проекта е да се спре именно проникването на влага в самия паметник."
Посетителите на паметника от май т.г. виждат временната предпазна ограда, която ограничава посещенията в определени зони. Дали ще бъде ограничен достъпът до него – изцяло или частично, ще бъде решено след обследването. Работи се усилено и основните затруднения не са толкова финансови, а ограниченото време за работа през годината. Температурните амплитуди са огромни, а през зимата дейностите са невъзможни.
Какво предстои за Паметника на Свободата на връх Шипка и кога ще бъде завършена реконструкцията и консервацията му – чуйте още в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg