Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира обследване на Паметника на Свободата на връх Шипка

Снимка: БГНЕС

Паметникът на Свободата на връх Шипка се нуждае от стабилна консервационно-реставрационна намеса, категоричен е д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. В последните три години от музея работим за изработването на необходимите документи, за да бъде възложено изпълнението на този дълго чакан ремонт, който не е правен от близо 40 години, съобщи за БНР експертът.

В края на 2017 година става ясно, че Паметникът на Свободата на връх Шипка не е отразен на кадастралната карта. Налага се пълно заснемане на района. Следващата стъпка е издаването на Акт за публична държавна собственост, с какъвто паметникът не разполага от момента на своето построяване.

"Получихме Акта през 2018 година – уточнява д-р Чавдар Ангелов – и това ни развърза ръцете да стартираме дейностите. Изготвен е технически паспорт на обекта и задание за проектиране и предварително проучване на състоянието на паметника. Като първа крачка на този етап предстои възлагането на извършването на обследване и изработването на самия проект за реставрация и консервация."

"Паметникът е в тежко състояние, но конструктивно здрав – уточнява д-р Ангелов. – Основният проблем са материалите и тежките метеорологични условия в района на билото на Стара планина. Облицовъчният камък е водопропусклив и фугиращата смес е силно компрометирана с времето, а и не е била изпълнявана по съответните технологии. Голямата задача на проекта е да се спре именно проникването на влага в самия паметник."

Посетителите на паметника от май т.г. виждат временната предпазна ограда, която ограничава посещенията в определени зони. Дали ще бъде ограничен достъпът до него – изцяло или частично, ще бъде решено след обследването. Работи се усилено и основните затруднения не са толкова финансови, а ограниченото време за работа през годината. Температурните амплитуди са огромни, а през зимата дейностите са невъзможни.

Какво предстои за Паметника на Свободата на връх Шипка и кога ще бъде завършена реконструкцията и консервацията му – чуйте още в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40