Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От реч на омразата до действие от омраза

Синагогата в Хамбург, пред която на 4 октомври мъж нападна еврейски студенти
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След по-малко от месец се навършват 82 години от Кристалната нощ в Германия. От много години насам фашизоидни екстремисти използват еврейските празници, за да нападат хора и места, свързани с еврейската общност. Миналата седмица еврейската общност от цял свят отбеляза своя празник Сукот. Една от традициите по време на празника е била стопаните да правят колиба (сука) пред дома си и да сервират вътре нещо за хапване и пийване. Всеки минаващ е могъл да влезе, да седне и да се почерпи със стопаните. Не е сигурно дали още се спазва тази традиция, но духът ѝ се е запазил – да се благодари на Бог за даденото, като се сподели трапезата с всички. 

И точно на този ден, по време на тазгодишния празник, крайно десен екстремист нападна и рани тежко студенти, излизащи от синагогата в Хамбург. Това – в центъра на обединена Европа. У нас пък по стените на подлези и сгради продължават да се набиват в очи свастики със заплашителни надписи срещу нашите сънародници от еврейски и ромски произход. 

Юлия Дандолова – изпълнителен директор на ОЕБ Шалом и Орхан Тахир – юрист, политолог и ромски активист, търсят отговор на въпросите защо зачестяват случаите на антисемитизъм, ксенофобия и расизъм и колко голям е данък „конформизъм“ в обществата на обединена Европа; как от речта на омразата се стига до действията от омраза – чуйте разговора в предаването „Познати и непознати“.


Защо във Великобритания и Белгия ксенофобията, расизмът и антисемитизмът не са така ярко изразени, както в България; защо наши институции и политици реагират на подобни прояви неадекватно и защо един юрист, политолог и ромски активист предпочита да бъде представян като гражданин, избрал да живее в Белгия – за всичко това разказва Орхан Тахир.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20