Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нойбау във Виена или Казимеш в Краков! Моделите на артквартала

Капана в Пловдив
Снимка: БГНЕС

Какво да се прави, когато един град страда от липса на достатъчно богат социален живот извън културните институции – опера, театър, библиотека и как се запълва тази празнина? По света, а вече и у нас, този проблем отдавна се решава с обособяването на нови открити артпространства, разположени в различни точки на града, като алтернатива на градския център.

Изкарването на изкуството на улицата го приближава повече до хората, създавайки една среда на по-свободна комуникация, но и променя изцяло градския пейзаж. Така се появяват арткварталите, които припознаваме като архитектурни, исторически и културни центрове. 

Моделите на арткварталите по света са различни. Те невинаги са място, където култури и епохи са се срещали и се срещат, невинаги са нещо старо, което вижда нов живот, но винаги са припознати като духовни средища на града, като градското сърце, което бие, независимо кой е той – дали това ще е Нойкьолн в Берлин или Нойбау във Виена, Казимеш в Краков или Алсеркал Авеню в Дубай, Маями арт Дистрикт или Капана в Пловдив, Сохо в Манхатън или Квартала в София. 

За моделите на артквартали по света чуйте в звуковия файл Мартина Стефанова от фондация „ДОМА“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба и албум за грижата за гората

В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..

публикувано на 24.04.25 в 18:15
Валентин Калинов

Валентин Калинов: Четенето е работа на желанието

В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..

публикувано на 24.04.25 в 16:15

Клетвите като интелектуално удоволствие

Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..

публикувано на 24.04.25 в 15:57
Росица Доганджиева и Атанас Парушев-Шока

С изложба на Атанас Парушев-Шока галерия "Стубел" чества 10-годишнина

Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..

публикувано на 24.04.25 в 15:18

Литературни срещи в София

За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..

публикувано на 24.04.25 в 14:51