Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За дарбата да си художник и за умението да преподаваш изобразително изкуство ​

4
Симеон Панайотов
Снимка: Божидар Любенов

По повод 18 октомври – Международния ден на художника – в Европейски паралели - за музея, за галерията гостува Симеон Панайотов. Той е известен български художник и преподавател по изобразително изкуство в 40-о СУ „Луи Пастьор“ от 1983 г. Преподавал е седем години и във Факултета за начална и предучилищна педагогика в СУ „ Св. Климент Охридски“.

Как се предава умението да уловиш образите и цветовете на заобикалящия ни свят и как те оживяват върху платното? Какво е отношението на младите хора днес към изобразителното изкуство и защо понякога почти на всеки човек му се иска да рисува..?

„Ноктюрно“, картина на Симеон ПанайотовСъс Симеон Панайотов разговорът е и за съжителството на хората с изобразителното изкуство и за следите, които то оставя в нашето съзнание…
Роден в ателие на художник, той е орисан още с първото си вдишване да улови аромата на прясно нарисувана картина. Отрано привлечен от естетиката на пейзажа и магията на портрета, той навлиза в живописта – едно от най-старите и почитани изкуства – с убеждението, че в правдивото отразяване на действителността, детайлът има не само важна роля, но и свой живот и място в творбата. Затова не е случайно, че неговите творчески търсения са насочени най-вече към преоткриване и преосмисляне на въздействието на отделни части от предмети и обекти. Подлага ги на своеобразна творческа дисекция, като, без да ги разрушава, ги отделя от естествената им среда и търси други отправни точки. Експериментира непрестанно с формата, багрите, линиите и така създава свои самостоятелни естетически внушения, които макар и понякога доведени до абстракция, не губят доверието на зрителя.

През 1983 г. Симеон Панайотов завършва специалността „живопис“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, в класа на проф. Станислав Памукчиев. Работи в областта на акварела, живописта и колажа. Разнообразието на техническите похвати – платно, масло, хартия, колажи, смесена техника и пр. – му позволяват пълноценно да пресъздава отделни свои впечатления от заобикалящата го среда. С лекота и увереност използва цветовете, тяхната плътност, което съчетава с едно експресивно полагане на мазката. И без да проявява консервативност, следва своя стил и основни принципи, изградени през годините на активно творчество. Навлиза в диалог с образите, като се стреми да не се разлива в крайности. Използва оригинален пластичен език, чрез който непрестанно осъществява жива връзка, между своите картини и зрителя.

Негови картини са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галерия, Градска художествена галерия – Велико Търново, частни колекции в България, Германия, Франция, Сърбия и Черна гора, Босна и Херцеговина. Като член на Съюза на българските художници от 1989 г., участва във всички творчески изяви на Съюза и едновременно с това представя свои творби и в самостоятелни изложби:


• 1987 г. – София, галерия „Алма Матер“ - СУ „Св. Климент Охридски“
• 1988 г. – София, галерия СБХ - бул. „Руски“ № 6
• 1996 г. – София, галерия НДК
• 2002 г. – София, галерия „Сезони“
• 2003 г, 2006 г.. – Велико Търново – изложбени зали „Рафаел Михайлов“
• 2006 г. – София, галерия „Икар“
• 2007 г. – Севлиево, Градска художествена галерия
• 2007 г. – София, галерия „Хаджистоянови“
• 2008 г. – София, Арт център „Алтера“
• 2011 г. – София, БНР – представен от Фондация „199“
• 2011 г. – Галац, Румъния
• 2011 г. – София, галерия „Велмар“
• 2011 г. – Дупница, галерия „Джамията“
• 2012 г. – Банкя, галерия „Тандра“
• 2012 г. – Велико Търново, галерия „Хан Хаджи Николи“
• 2012 г. – София, галерия „Алма Матер“ - СУ „Св. Климент Охридски“
• 2014 г. – Пазарджик, РИМ-Пазарджик, представен от Фондация „199“
• 2015 г. – Стара Загора, РИМ-Стара Загора, представен от Фондация „199“
• 2016 г. – Белград, Република Сърбия
• 2018 г. – Белград, Република Сърбия

Награди
• 1997 г. – В. Търново – Първа награда за живопис – Националната изложба на художниците-преподаватели, организирана от Министерството на науката и образованието
• 2004 г. – В. Търново – Номинация за същата награда – Националната изложба на художниците-преподаватели, организирана от Министерството на науката и образованието
• 2007 г. – Париж, Франция – Cite Internationale des Arts
• 2010 г. – Патра, Гърция – Награда за живопис – II-ри международен Арт фестивал
• 2010 г. – София – Награда за български автор – Международна изложба за хартиено изкуство
• 2012 г. – В. Търново – Награда на СБХ за български автор – изложба „Послания от вековете“
• 2012 г. – Плевен – Почетна диплома – Биенале за представяне на малките форми
• 2014 г. – В. Търново - Награда за живопис на общинна В. Търново – 20-та национална изложба на художниците педагози
• 2018 г. – Белград, Република Сърбия – I-ва награда – Международна годишна изложба




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50
Las Posadas

Околосветско пътешествие през традициите на Рождество и Коледа

Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..

публикувано на 24.12.24 в 11:05