Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албум събира „Петдесет жени в българската живопис“

БНР Новини
Снимка: БТА

Двуезичният албум „Петдесет жени в българската живопис“ поставя щрихите на една кратка, но достатъчно достоверна обща картина на развитието на изобразителното изкуство у нас от началото на ХХ век до наши дни и мястото на жените творци в нея. В албума са включени както репродуцирани произведения на българските художнички – от колекциите на Националната галерия, СГХГ и други български галерии и частни колекции, така и техните биографии.

Съставители на луксозното издание са проф. Чавдар Попов и д-р Милена Балчева-Божкова. С работата си по албума те се опитват да разберат дали има основание да се говори за някаква специфична женска чувствителност, за женско своеобразие в изкуството.

Натюрмортът, детският портрет, дамският портрет и интериорът са основен репертоар за жените художнички в периода между двете световни войни и именно той дава повод донякъде да се говори за отделни женски категории в изобразителното изкуство.

„Въпросът за женското творчество, дори самата му дефиниция като токова, е проблем от изключително значение“, споделя д-р Милена Балчева-Божкова. „Разграничавайки се от т.нар. "феминистка критика" на историята на изкуството, станала особено актуална през последните години, в контекста на нашето изкуство и точно в тези години между двете световни войни е необходимо да разкрием пристрастията и обществените реакции, възникнали по отношение на въпроса са жените творци“.

Според изследователката етикетирането на една творба като женствена често по косвен начин я натоварва с отрицателна оценка. В повечето случаи произведенията на художничките в миналото са определяни като женско изкуство, което се характеризира с деликатност, нежност, лиричност, романтичност, но не и със сила. А именно с това, според критиците, се отличава т.нар. "мъжко творчество".

Съставителите на албума ограничават панорамата от имена и творби в женското изкуство единствено до живописта, тъй като в нея в най-ярка и в пълна степен се разгръщат постиженията на редица забележителни авторки, които бележат трайна диря в българското изкуство. Като например Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Бинка Златарева, Веса Василева, Дора Бонева, Лиляна Русева и Калина Тасева.

Двуезичният албум е създаден по идея на княз Никита Лобанов-Ростовски, а работата по него отнема близо две година. По думите на д-р Милена Балчева-Божкова темата за женското изкуство е актуална, но в никакъв случай не и изчерпана. Тя е фрагментарно проучена и има още много какво да се пише и говори по нея. Самата тя си представя още тематични издания, които могат да засегнат темата за жените творци в други области на пластичните изкуства, като скулптурата например.

Повече за албума „Петдесет жени в българската живопис“ можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията"

Икони с глави на насекоми и човешки тела, злато и спрей, ритуал и фетиш, вярвания и разпад – това могат да видят посетителите на столичната галерия за съвременно изкуство Doza до 14 май. "Нашият ден" представя художникът Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията" – изложба с акцент върху идентичността, паметта и уязвимостта..

публикувано на 25.04.25 в 10:21
Илко Ганев

Меценатството в България – в реалната или в пожелателната сфера?

Безсмъртните шедьоври на европейското изкуство, създадени от Леонардо да Винчи, Ботичели, Микеланджело и Донатело, се появяват в епохата на Ренесанса, когато започват и италианските проявления на меценатството. Във Флоренция на Медичите, в Рим на Борджиите, в Милано на фамилията Висконти. Ако погледнем към Франция, отново ще видим същото. Ако се върнем..

публикувано на 25.04.25 в 09:10
Виргиния Захариева

Нова стихосбирка на Виргиния Захариева

Новата стихосбирка на Виргиния Захариева се нарича "Пръски" и е посветена на морето. Морето – като вдъхновение, любов, красота, възторг. Водата, вълните, пясъкът и крайморските градини са героите на стихосбирката.  В книгата хората присъстват някак мимоходом, морето е главното, то се е отпечатало в тях и то дава живот. В тази книга перспективата е..

публикувано на 25.04.25 в 08:45

Изложба и албум за грижата за гората

В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..

публикувано на 24.04.25 в 18:15
Валентин Калинов

Валентин Калинов: Четенето е работа на желанието

В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..

публикувано на 24.04.25 в 16:15