„От Роберт Валзер може да се прочете много, но за него – нищо“, пише през 1929 година Валтер Бенямин в есето си за писателя. Днес нещата са се променили. У нас след „Помощникът“, „Якоб фон Гунтен“, „Семейство Танер“ и „Разходката“, в превод на Мария Добревска се появиха неговите невероятни „Микроскрипти“. Върху малки случайни листчета, покани и друга хартия втора ръка Валзер пише с молив и ситни букви. Разчетени са 526 микрописа, които се равняват на няколко хилади стандартни страници текст поезия, проза, пиеси, дори роман... Те са публикувани в шест тома под името „От зоната на молива“.
В българското издание са включени част от микрописите на Валзер, описанието и репродукциите им, есето на Бенямин и послесловът на Антоанета Колева под заглавие „Да оставаш малък“: Валзер и неговите микрописи“. Книгата е оформена подобаващо с корица на Яна Левиева, Добрин Добревски и Ирина Джонкова.
Чуйте преводачката Мария Добревска.
Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..
Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..
Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..
Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
Пропагандата и дезинформацията срещу Европейския съюз и европейските институции след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, коментира в..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg