Националните награди за сценични изкуства „Икар” на Съюза на артистите в България все пак ще бъдат връчени утре (31 октомври), след дълго отлагане заради епидемията от новия коронавирус. По традиция отличията се присъждат от 1974 година в Световния ден на театъра – 27 март. Тази година, за първи път в своята история, наградите ще бъдат връчени в навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември.
В категорията „Дебют“ номинацията е само една, но е колективна – тя е за Анна-Валерия Гостанян, Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Елена Иванова / Дайяна Димитрова, Катерина Стоянова и Никол Султанова за изпълнението им в „Косвени щети“ по книгата „Войната не е с лице на жена“ от Светлана Алексиевич, реж. Максима Боева, Театър „Азарян“.
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Бойко Кръстанов за ролята му в „Празникът“, Йордан Ръсин в „За едно явление от електричеството“ и Севар Иванов в „Портретът на Дориан Грей“.
За наградата за водеща женска роля конкуренцията е между Елена Атанасова за ролите ѝ в „Хаос“, Елена Димитрова в спектакъла „Как е“ и Ивана Папазова в „Слава“.
Освен номинацията за водеща женска роля, спектакълът „Слава“ на Пловдивския театър има още номинации в категориите за поддържаща мъжка и поддържаща женска роля – съответно за Димитър Банчев и Елена Кабасакалова, за режисурата на Стайко Мурджев, както и за сценографията на Петя Боюкова.
Кои от номинираните ще получат престижното отличие в тези и в останалите категории, ще стане ясно на церемонията утре вечер – тя ще се състои в Народния театър „Иван Вазов“, но без публика в залата, заради мерките за безопасност, а ще бъде излъчена на запис по Националната телевизия от 23.15 часа.
Отсега са известни само носителите на специалните награди. Актрисата Снежина Петрова е отличена за значимостта и постиженията в проекта „Медея“.
„Икар“ за чест и достойнство се присъжда на режисьора Никола Петков.
Наградата за изключителен принос към българския театър получава актьорът Марин Янев, а за принос към музиката – Кирил Маричков.
За първи път тази година зрителите могат да гласуват на сайта на Съюза на артистите в България и така да бъде определен спектакълът на публиката. Гласуването продължава до 23.59 часа на 30 октомври.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg