Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Covid криза, тероризъм и мюсюлмански бойкот във Франция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От полунощ Франция е в национална карантина в опит да се справи с бума на заразените с коронавирус. Французите ще могат да напускат дома си само за да пазаруват храна и лекарства, да отидат на работа или по неотложни семейни причини. В тази тежка ситуация при пореден терористичен акт тунизиец уби трима души в Ница.

В рамките на месец във Франция се отбелязаха три терористични акта. Започна се с опита за покушение над вече бившата редакция на „Шарли Ебдо“, бяха ранени журналисти на друга медия, след това обезглавяването на учител по история, показал карикатура на пророка Мохамед и сега – вчерашният терористичен акт.

"Мерките се надпреварват, полицията трябва да обезпечи и мерките по карантината, и опазването на реда и живота на хората. Не виждам как ще опазят 24 хиляди черкви със 7 хиляди войници", каза журналистът Божидар Чеков в "Нашият ден". –

Откъде идват проблемите с мюсюлманските емигранти?

Трудностите са две – страните, от които идват тези хора, не желаят да ги приемат обратно. От друга страна, спогодбите, подписани от Франция, най-вече с Европа по правата на човека, ще се противопоставят. Обсъжда се и вероятност Франция да обърне гръб на всички тези спогодби, които вече не отговарят на действителността.

В обществото се стига до дилема, както в Унгария и в Полша: кой е по-прав – политиците, избрани от народа, т.е. демокрацията, или съдиите?

Защото, ако съдиите се опълчат на решението на Франция да се затвори за емигранти, кой ще е по-прав – възможно ли е едно общество да се управлява от съдии?

Не са фарнцузите, тези които колят мюсюлмани, обратно – мюсюлмани колят французи.

В момента никой не може да прогнозира изхода от сблъсъка между две империи, каквито са Франция и Турция, а се намесва и трета империя – Русия.

Голяма роля ще играят мюсюлманите във Франция, те се отвращават от насилието, възмутени са от тези мюсюлмани, които режат глави. Но те трябва да разрешат проблема помежду си. Няма как християнин да се намеси и да реши проблема на тази сбъркана религия, в която отделни нейни представители се връщат към заветите на пророка Мохамед от V в., Ранното средновековие, а нашето общество е в XXI в.

Печална е и липсата на дебат от страна на България, която в съшия този момент извършва съвместни маневри с турската армия в Егейско море." – каза Божидар Чеков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10