Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Инспекцията по труда

Снимка: БГНЕС

В Деня на Инспекцията по труда – каква е защитата на правата и здравето на работещите в условията на извънредно положение заради пандемия. Кои са най-често срещаните казуси в тази ситуация? 

Дина Христова от Главната инспекция по труда разказа в "Нашият ден":

"Защита е каквато винаги е била. Инспекторите по труда продължават да вършат задълженията си, съгласно своите правомощия, останаха на първа линия и са готови да реагират и да отговорят на всеки сигнал, който достигне до нас. Продължават да се извършват и предварително планирани проверки в икономически дейности, които нашите анализи показват, че са по-рискови по отношение на трудовото законодателство."

Най-чести казуси по време на пандемия

"Излизането в неплатен отпуск – може ли служителят/работникът да бъде принуден да излезе в неплаен отпуск? Няма начин работодателят да задължи работника да излезе в неплатен отпуск. Неплатеният отпуск е казус, в който трябва да има искане от работника – т.е. той да е активната страна. Иначе би било нарушение на законодателството

Какво се случва с правата и заплащането на работника, когато е контактен с болен от коронавирус и принудително трябва да остане у дома 10 дни? Дина Христова посъветва, установено от практиката: "Би могло да се създаде график, при който, при спазване на трудовото законодателство, при задължителни междудневни и седмични почивки, да се създадат екипи, които да работят по начин, който би могъл да им осигури 10 безконтактни дни. Това ще минимизира риска всички работници да се окажат контактни по едно и също време."

Чуйте още подробности в звуковия файл.

На 3 ноември е професионалният празник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“. На този ден през 1907 година с указ на княз Фердинанд I е обнародван Закон за инспектората по труда. С този държавнически акт се поставя основата на институцията Инспекция по труда в България. Първият български закон в областта на безопасността и хигиената на труда е приет през 1917 година. През 1949 година България ратифицира Конвенция 81 на Международната организация на труда от 1947 година за Инспекцията по труда. През 1951 година контролните функции по безопасност и здраве при работа се делегират на обществена организация – Българските профсъюзи и контролната структура се инкорпорира в структурата на синдикатите. През 1991 г. е създадена Държавна инспекция по труда към Министерството на труда и социалната политика. През 1992 година със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда държавата възвръща контролните си функции по безопасност и здраве при работа като възлага тази дейност на  Държавната инспекция по труда, която през същата година е преобразувана в Главна инспекция по труда, а от 2000 – та година  – в Изпълнителна агенция “Главна инспекция по труда” (ИА “ГИТ”) към министъра на труда и социалната политика.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51