В Деня на Инспекцията по труда – каква е защитата на правата и здравето на работещите в условията на извънредно положение заради пандемия. Кои са най-често срещаните казуси в тази ситуация?
Дина Христова от Главната инспекция по труда разказа в "Нашият ден":
"Защита е каквато винаги е била. Инспекторите по труда продължават да вършат задълженията си, съгласно своите правомощия, останаха на първа линия и са готови да реагират и да отговорят на всеки сигнал, който достигне до нас. Продължават да се извършват и предварително планирани проверки в икономически дейности, които нашите анализи показват, че са по-рискови по отношение на трудовото законодателство."
Най-чести казуси по време на пандемия
"Излизането в неплатен отпуск – може ли служителят/работникът да бъде принуден да излезе в неплаен отпуск? Няма начин работодателят да задължи работника да излезе в неплатен отпуск. Неплатеният отпуск е казус, в който трябва да има искане от работника – т.е. той да е активната страна. Иначе би било нарушение на законодателството.
Какво се случва с правата и заплащането на работника, когато е контактен с болен от коронавирус и принудително трябва да остане у дома 10 дни? Дина Христова посъветва, установено от практиката: "Би могло да се създаде график, при който, при спазване на трудовото законодателство, при задължителни междудневни и седмични почивки, да се създадат екипи, които да работят по начин, който би могъл да им осигури 10 безконтактни дни. Това ще минимизира риска всички работници да се окажат контактни по едно и също време."
Чуйте още подробности в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg