Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Българският културен институт в Берлин работи в условията на пандемия

4
Борислав П. Петранов и Елена Калудова - БКИ
Снимка: (c) Wolfgang Strack

Българският културен институт в Берлин и „Новата инициатива на художниците в Марцан-Хелерсдорф“ съвместно реализират изложбата „Непрекъснат Mодернизъм“, открита на 30 октомври 2020 г. в артгалерията на БКИ-Берлин. 

Куратори са Елена Калудова и Марк Поспих. Тя се представя едновременно в БКИ и в галерията „Проектраум Галерия М”. Проектът се осъществява в сътрудничество с районното кметство Марцан-Хелерсдорф и е финансиран от областния фонд за култура.

Изложбата „Непрекъснат Mодернизъм“ включва произведения на Калия Калъчева, Димитър Генчев, Юлиана Текова, Константин Костов, Миглена Йончева-Николова, Деян Янев, Елена Калудова и художниците от Новата Инициатива (NKI), Марцан-Хелерсдорф.

Ето какво пишат организаторите за изложбата: „От падането на стената и до днес изкуството на художниците от градовете на „блоковете и трабантите“ се счита за културно изостанало. Смята се, че консервативното и традиционно образование на тези художници е пречка за едно свободно съвременно разбиране на изкуството.

С настоящата изложба бихме искали да опровергаем тези предразсъдъци и да покажем, че разбирането за изкуството по тези места е поело по друг път, като предполагаемите слабости са всъщност превърнати в силни страни. Изискваното от западните общества ясно скъсване с класическата модерна епоха, нужно според тях за по-нататъшното развитие на изкуството, „тук“ съзнателно не се е състояло. Изкуството „тук“ е продължило да развива идеите на модернизма, които все още не са изчерпани.“

Дейността на Българския културен институт в Берлин не спира, въпреки че Covid кризата променя плановете, но при по-голяма оперативност и гъвкавост събитията продължават, за което разказва Борислав П. Петранов, директор на Българския културен институт в Берлин.

Снимки – Волфганг Щрак


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу – ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудският актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59
Кирил Вълчев, доц. Георги Лозанов, Кин Стоянов и акад. Юлиан Ревалски (от ляво надясно)

Радио ЛИК – посвещава се на 155-годишнината на БАН

Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му.  Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..

публикувано на 04.11.24 в 11:45