„На българските медии им липсва свобода“, каза Георги Готев в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“. Той получи наградата „Златно перо“ 2020 на Съюза на българските журналисти за българска медия извън България (електронното издание ,,Euractiv“).
„Аз познавам много добри журналисти, които ми признават, че техните медии не им разрешават да напишат това, което те мислят. В същото време, ако четете техните медии, ще видите, че пишат някаква измислена действителност, която няма нищо общо с истината.“
Свободата на медиите в контекста на протестите в България през 2020
„Протестите помогнаха не само на журналистите, но и на хората – да започнат да наричат нещата с истинските им имена. Големият резултат от протестите е изчезването на страха. Дори телевизии и медии, които „пазеха“ правителството, не можеха да избегнат и да не покажат обстановката на протестите, плакатите на протестиращите. Протестите постигнаха и това, че Европа ни забеляза и видяхме докладите, резолюциите, в които свободата на медиите зае място. Очевидно от България се очаква да се вземе в ръце и в представите на всички България е пред големи промени.“
Защо чуждите медии започнаха да се интересуват от България
„Във всеки случай не е защото някой им плаща, както каза Тома Биков преди време. Интересуват се, защото у нас скандалите са прекалено крещящи. Например снимката с чекмеджето, натъпкано с пачки, е нещо, което е невиждано. И няма начин западните медии, които обикновено пренебрегват България като малка страна, в периферията на Европа, да не обърнат внимание на такова нещо. Протестите също допринесоха за това внимание на чуждите медии към България. У нас чувахме, че протестите били рехави, но те изглеждат по друг начин в Брюксел – очевидно тези протести искаха да кажат, че в страна-членка на ЕС има много проблеми, че гражданското общество се събужда и това са интересни теми. Ние, журналистите, обичаме да разказваме истории, а в България е лесно човек да попадне на интересни истории и да ги разкаже добре.“
За олигарсите с медии в България
„Защо чуждите медии говорят само за олигарси като Делян Пеевски и медиите му, а не за „Икономедия“, е обяснимо, защото не можем да слагаме под един знаменател Иво Прокопиев и Делян Пеевски. Бойко Борисов може и да нарича Иво Прокопиев олигарх, но Иво Прокопиев е собственик на „Дневник“ и „Капитал“, които за българските стандарти са на светлинни години над медиите на Пеевски. „Дневник“ и „Капитал“ се ползват с добро име, включително на запад, и това не е случайно – това е заради качеството на журналистиката им. Вестник „Сега“ е собственост на богат човек – Сашо Дончев, но там също журналистическите стандарти се спазват. Неслучайно и техен журналист, Мартин Георгиев, беше отличен от Съюза на българските журналисти също. Говори се много, че във Франция собствениците на медии също са олигарси. Да, но те не се бъркат на редакционната политика, за разлика от медиите на Пеевски.“
Наградата на СБЖ
„Получихме тази награда на Съюза на българските журналисти за българска медия извън България, защото регистрирах „Euractiv“ в Белгия. Направих го, за да сме независими, да не бъдем подлагани на натиск и за да не ни правят например данъчни проверки... Което не означава, че пишем безотговорно. Напротив! Журналистическите награди са хубаво нещо, карат журналиста да се чувства уважен, държат влага на наградения за няколко дни. Но те не решават нищо. Аз, като журналист, не бих приел награда от коя да е организация, но наградата на Съюза на българските журналисти за мен е чест! Защото те не са подкупни, въпреки че са сравнително бедна организация и това не е случайно, защото властта в България дава парите на тези, които ги хвалят.“
Говорителката на руската МВнР Мария Захарова се оплака, че изборите в Молдова са били най-недемократичните в историята на "Молдавия" от независимостта ѝ насам. Г-жа Захарова нарече Май Санду "президент на молдовската диаспора на Запад", посочвайки, че вътре в страната тя не е спечелила мнозинството. Как изглежда Молдова днес? Пред какви..
Доналд Тръмп отново ще управлява Съединените щати. Той ще се върне в Белия дом след 4-годишно отсъствие. Какво ще се случи по време на новия му мандат? Разговор в "Мрежата" с журналистката Тоня Димитрова от БНТ Кое доведе Тръмп до нов мандат "Американците имат два основни проблема, поне това показват изборните резултати. Първият..
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът"..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg