Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато училището дойде при теб

Снимка: Мобилно училище Столипиново

Често говорим за будителството в приповдигнат тон, предполагайки, че будителите биват посрещани с разтворени обятия. Всъщност, за да научиш някого на нещо, той трябва да ти повярва, изисква се огромна работа, защото преди да просвещаваш, трябва да събудиш доверието на общността, а това става с много упорство и постоянство.

С това се занимава Магдалина Ръжева от Детска архитектурна работилница и двигател на проект "Мобилно училище Столипиново" на Детска архитектурна работилница в партньорство със сдружение "Открити пространства".

Ръжева и екипът ѝ отиват на място и започват занимания на открито с децата, преодолявайки недоверието и съпротивата и у тях, и у родителите им и постепенно с изграждането на доверие убеждават семействата, че образованието е важно и трябва да водят децата си на училище. 

"След като семействата се притесняват да пуснат децата на училище, по най-различни причини, защо да не отиде училището при тях? Родителите много се притесняват за децата си, винаги гледат да са около къщите, не смеят да ги пускат по-надалече. Когато ние отидем при тях, те имат възможност да се включат, да видят какво представлява и че не е нещо страшно, разказва Ръжева.

Целта на заниманията е да дадат на децата опит и способности за общуване извън непосредствената им общност, увереност в себе си и културен и социален капитал, които да им помогнат в бъдеще да преодолеят бариерите на изключване. Отвореният формат на неформално образование директно в общностите, където децата живеят, ангажирането на родителите и други заинтересовани членове на местната общност, както и училища от квартала, гарантират постигане на целите ни. 

Проектът разполата с мобилна работилница, артбус и постоянната работа на теренен екип антрополози. Това позволява достигане и поддържане на контакт с деца и родители, които имат най-голяма нужда. 

Роси Златева, учител по математика в ОУ „Пенчо Славейков“ в "Столипиново", вижда ползата от мобилното училище и възможността чрез занимания на място да се достигне до онези, които имат най-голяма нужда от образование и най-малка възможност да се включат. 

Чуйте повече за този интересен проект, който възниква в рамките на "Пловдив – Европейска столица на културата 2019", но продължава и след края на проекта, въпреки трудностите и големите предизвикателства, които дистанционното обучение поставя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35