Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриана Стоименова:

Готово ли е социалното министерство за зимата

| обновено на 11.11.20 в 10:14
Адриана Стоименова – зам.-министър на труда и социалната политика
Снимка: mlsp.government.bg

Зимата идва. Как социално слабите и бездомните ще я посрещнат в условията на пандемия. Как Министерството на труда и социалната политика се подготвя да окаже помощ на нуждаещите се социално слаби и хора с увреждания? Адриана Стоименова, зам.-министър на труда и социалната политика, ресор Социално подпомагане и хора с увреждания, коментира темата в "Нашият ден".

Мерки

"На първо място е отоплението. Кампанията стартира на 1 юли и приключи на 31 октомври. Тази година имаме ръст от близо 14% на кандидатствалите, а отпуснатите помощи са 12%. За 5 месеца отоплителен сезон 2020-2021 сумата, която получават кандидатствалите лица е 495,80 лв. На този фон 276 042 са в момента отпуснатите заповеди за помощта, която е на стойност малко над 137 млн. лв. Разширен е кръгът спрямо 2019 г. Отбелязвам, че ежегодното увеличение на пенсиите, което е всяка година на 1 юли, няма негативен ефект за достъпа на нуждаещи се хора към тази помощ. Став адума за пенсионери, хора с увреждания, хора с ниски доходи – стараем се да бъдем гъвкави и да дадем възможност на хората, които наистина са в нужда, особено в кризата.

Топъл обяд. До края на годината е удължено действието. В над 189 общини и райони на Столична община – за над 26 400 потребители се доставя тази помощ. Съвместно с патронажната грижа, топлият обяд е доста търсен. Получихме даже награда за "Достъп до добра храна". Преговаряме за непрекъсваемост и през следващата година на тази мярка. На общинско ниво съумяват да се организират и оценката е положителна. 

Положителна е и политиката за раздаване на хранителни пакети по ОП "Храни". Тази година имахме два тура. Обхваща над 470 000 лица на стойност над 15 млн. лв., 6500 тона храни. Очаква се това да продължи и през следващата година, като се очаква увеличение и на видовете храни. Пакетите храни, освен че са предназначени за най-нуждаещите се лица и семейства (пенсионери, хора с увреждания, социално слаби), направихме така, че да подпомогнем и лица и семейства, засегнати от Covid кризата. Кандидатстването става чрез Агенцията за социално подпомагане

Топлият обяд и патронажната грижа стават през общинските служби, като някои общини даже разширяват патронажната грижа в посока на обезпечаване на пазаруване, обезпечаване с лекарства, почистване на домове и грижа от друг характер – много полезно за самотно живеещи хора.

Закон за личната помощ и Закон за хората с увреждания

"От началото на годината има непрекъсваемост на подкрепата. Над 662 хиляди лица получават достъп до финансова подкрепа и до всички останали подкрепи. С оглед на облекчаване на режима на подкрепа, за всяко удължаване на извънредната епидемиологичната обстановка Агенцията за социално подпомагане удължава служебно сроковете на всички решения на ТЕЛК и НЕЛК, изтекли в периода на извънредното положение или на извънредната епидемиологична обстановка, което означава, че за лицата, за които няма издадени нови решения на ТЕЛК, се осигурява непрекъсваемост за получаването на месечна финансова подкрепа. Към момента сроковете са до 28 февруари. Ако се удължи извънредната епидемиологична обстановка, се удължава и срокът на решенията, ако няма издадени нови."

Асистентска подкрепа

"Новост, която стартира от януари, е т.нар "асистентска подкрепа" по Закона за социалните услуги. Има разписан стандарт. Очаква се професионалната грижа от лични асистенти, в повечето случаи медицински лица, да бъде достъпна чрез общините."

Бездомните

"Центровете за временно настаняване имат готовност да отворят врати в тежките зимни месеци, подсигурили сме достъп до храна."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51