Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Асен Василиев – съчетание на художник и учен-изкуствовед

| обновено на 11.11.20 в 18:30
10
Портрет на проф. Василиев от Николай Ростовцев

„В живота си съм имал една неотменима житейска задача – да издирвам старите наши майстори – образописци, резбари и строители, да проучвам българското възрожденско изкуство“. Това са думи на проф. Асен Василиев – един от рядко срещаните хора, съумели да обединят в едно пътя на учителя, художника, учения, твореца. Път на истински будител, чиято най-важна цел е да проучи и съхрани културното наследство на България. 

Още като млад учител по рисуване той започва своите обиколки на църкви, манастири и археологически обекти и продължава да го прави дори като заместник-директор на Института по изобразително изкуство при БАН. 

Асен Василиев цели 40 години обикаля като Левски Дякона град по град, село по село от Дунав до Атон и Охрид, издирва и описва художествените паметници – църкви, икони, дърворезби, зографи и художници. Неговият теренен и енциклопедичен подход в събирането и опазването на множество културни паметници го нарежда сред най-ярките личности на българския ХХ век.

По повод 120 години от рождението му в Художествената галерия „Владимир Димитров-Майстора“ в родния му град Кюстендил беше открита юбилейна изложба. В експозицията с творби, които галерията има честта да притежава, са включени и постери с архивни материали, предоставени от Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев“. 

Чуйте повече за проф. Асен Василиев от звуковия файл.

Снимки – ХГ "Владимир Димитров - Майстора"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38
Надежда Москожска

За четенето по празници

Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници.   Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..

публикувано на 23.12.24 в 12:10