Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мистериите на софийските катакомби, разказани от първата къща на ужасите у нас

| обновено на 12.11.20 в 17:58
Снимка: horrorhousebulgaria

„Убийствен пъзел“, „Къщата на восъка“, „Предизвестена смърт“, „Последен изход“, „Писък“ и… спираме дотук, защото изреждането на хорър филми може да се превърне в списък без край. Общото между всички тях не е тази констатация обаче, а страхът, който насаждат у човека. Ужасът от неизвестното, от нечовешкото, но и от всяка човешка фобия, дори от най-абсурдната. И най-вече – ужасът да се изправиш срещу личните си страхове. В това, разбира се, има и тръпка. Да усетиш прилива на покачващия се в теб адреналин, да се сблъскаш с непознатото и да го победиш, да надвиеш страха и да останеш жив.

На тази тръпка разчита и първата къща на ужасите у нас. Тя ще отвори врати на фаталния петък 13-и, за да потопи в мистерията на софийските подземни тунели онези, в чиято личностна битка ще надделее не страхът, а любопитството.

Под столичните улици се простират 240-километрови тъмни подземия. Бомбоубежища, бункери, тунели, използавани за логистика, складове и секретни лаборатории крият местириите на София. Общината поддържа някои от тях, но повечето са изоставени или затрупани и за тях от години всички предпочитата да мълчат. Докато не настъпва ден, в който едно от тези подземия припомня за съществуването си.

Неотдавна в стар военен блок в центъра на София, под чиито основи легендата гласи, че се крие лаборатория за биологични опити с хора от зората на социализма, се случва нещо страховито. При профилактика на водопроводната инсталация са открити странни артефакти и зазидана вентилационна шахта. Скоро след това млад човек, живеещ в същия блок, изчезва безследно. Намерен е единствено странен отвор на мястото на зида.

Истина ли е това? И ако е – какво точно се е случило?

Създателите на единствената до този момент къща на ужасите в България – „Horror House“ може да не са първите, които са задали тези въпроси, но със сигурност са първите, които ги превръщат в отправна точка на новото приключение, в което всеки може да се впусне. То разказва за онзи друг, непознат живот, който се крие дълбоко в катакомбите на София.

Подготовката за къщата започва преди повече от 3 години. Днес тя вече е факт, а с нея и историите на софиските подземини тунели. За тях говори и Чавдар Тодоров – един от създателите на „Horror House Bulgaria“.

Пуснете си звуковия файл, за да чуете разказа му.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38
Надежда Москожска

За четенето по празници

Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници.   Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..

публикувано на 23.12.24 в 12:10