Толерантността – като хармония в многообразието. Толерантността – като форма на себеуважение и начин да помогнеш на другия да се промени. Толерантността – като ежедневно предизвикателство на способността ни да се разширим и да приемем другия в себе си. Толерантността – като път, по който българското общество има доста още да върви. Като мяра, която трябва да се уцели. Като намиране намиране на смисъл в стремежа да останем свързани.
На 16 ноември се отбелязва Международният ден на толерантността. През 1996 година Общото събрание на ООН призовава страните членки с дейности да разпространяват идеята за разбирателство между народите. На тази дата през 1995 година държавите-членки на ЮНЕСКО приемат Декларацията за принципите на толерантността. ООН поставя началото на кампания за разпространение на равенството, подобряването на условията на живот, отричането на дискриминацията.
Какви са измеренията и проявленията на толерантността? Психологът Даниел Троев коментира в "Нашият ден" доколко сме толерантни към себе си и околните:
"Толерантността, като морална стойност, като добродетел, е винаги на мода. Винаги има какво да даде на човека това отношение на приемане – толерантност към собствените слабости понякога, различните проявления на емоциите, толерантност към различните вярвания на другите хора. Толерантността е важна част от човешкия опит. В сегашно време още повече е необходима една такава толерантност към трудностите, които срещаме, от гледна точка на това да можем да приемаме, че наистина минаваме през сложен период – индивидуално, семейно и по-глобално. Трябва да имаме тази морална сила на духа да приемем условията и да направим най-доброто от това, което ни е предоставено, а не просто да се опитваме да се върнем къме дно предишно състояние.
Доста се повишават тревожността и стресът и това вече води до различни реакции за справяне. При някои хора толерантността се изразява като апатия, като отказ да се посрещне реалността. Това генерира вътрешно напрежение и много често избухва. Второто е едно трескаво перфекционистко настроение, което също много изтощава. Третото, според мен най-конструктивното, е да погледнем с търпение и да видим какъв е смисълът, какво ни предизвиква, какво трябва да променим у себе си."
Чуйте повече в звуковия файл.
В Минути на редактора – толерантността през очите и душите на колегите от екипа на "Нашият ден". Чуйте анкетата в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg