Освен известните „виетнамски работници“ от времето на социалистическия интернационализъм, в страната ни пребивават и студенти от далечната азиатска държава. Усвояването на езика ни е истинско изпитание за тях. То започва в родината им, където ги обучават български преподаватели, и продължава в нашите висши училища. За тях България е страната, която им дава образование и основа за професионална кариера, но и мястото на младостта, студентските приятелства и любови. Днес те са сред академичния елит на родината си, а България и българските им преподаватели имат запазено място в сърцата им.
Проф. Стоян Буров е един от българските преподаватели, който в началото на 80-те години на миналия век обучава бъдещите студенти от Виетнам на далечния за тях език. Няколко десетилетия след това той се среща със свои бивши възпитаници и се включва в екипа, подготвящ преработеното и допълнено издание на двутомния „Българско-виетнамски речник“, издаден през 1984 г. Инициативата е на доц. Чан Тхи Мин Хоа, заместник-ректор на Университета за социални науки и хуманитаристика в Ханой и е подкрепена от държавата ни.
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg