Плетенето и тъкането са основни женски умения в традиционната култура с богата история в предмодерната епоха. Плетенето, освен чисто практическата си функция, може да се споделя на седенки – един вид органична социална мрежа, утвърждаваща общността и свързването.
Янина Танева, организатор на инициативата „Резиденция Баба“, разказва за плетаческите седянки, които "Фабрика за идеи" организира в няколко села от Северозапада, чиято цел е освен да съберат разказите и песните на жените, да помогнат финансово, като ги свържат с хора, които биха искали да си купят ръчно плетените шарени чорапи и терлици.
Възрастните жени, които са част от бабината плетаческа задруга, засега са общо 18 от 4 села - Делейна и Синаговци (Видин), Челопек (Враца) и Черньово (Ихтиман) и София.
"Там, където всички говорят за бедност, ние откриваме богатство, казва Янина, богатство на хора, на отношения и задружни общности.
Бедността не е само икономическа функция, а по-скоро е израз на неумението ни да се свързваме и заедно да изграждаме нещо.
Проблемите с достъп до здравеопазване, образование и култура, с които ние в градовете се сблъскваме днес, са там от години, може би затова хората са се научили да разчитат един на друг. А по селата, където това не става, е видно, защото беднота е и неумението ни да общуваме и да се подкрепяме."
Чуйте разговора с Янина Танева – различен ъгъл към онова, което можем да научим от малките населени места и техните обитатели, когато изолацията се превръща в проблем на градския живот.
Осъществяването на необикновения риболов, за който се говори в днешното евангелско четиво се показва, че съдбата на всеки човек, от простия рибар до великия цар, е в ръцете на Бога. Там, където се изчерпват човешките възможности, се открива безкрайният простор на Божието могъщество. Този евангелски откъс спира нашето внимание и върху значението на..
По инициатива на Асоциацията на европейските журналисти (AEJ), "Репортери без граници" (RSF) и Европейския съюз за радио и телевизия (EBU), два дни коалиция от международни организации, работещи в сферата на свободата на пресата, наблюдава състоянието на медийната среда и институциите у нас. Какви са изводите им, коментира в "Мрежата" по програма..
Волейболистът Владимир Николов заедно със съпругата си Мая – също волейболистка, днес са щастливите родители, които доказаха, че семейството е сила и мечтите се сбъдват с любов, постоянство и талант. Двамата бяха в публиката в Манила и проследиха световния полуфинал по волейбол с победата на България срещу Чехия. На терена синовете им –..
Градът на каналите, тесните къщи и причудливи фасади... Годината е 1270-та. В малкото рибарско селце на река Амстел се изгражда дига – "дам", за да защити района от наводнения. Така се ражда името Амстердам – "дига на Амстел". Днес Амстердам е прочут със своите над 160 канала с обща дължина повече от 100 километра, както и с над 600 моста,..
Остров Нисирос е вулканичен гръцки остров в Егейско море и е част от Додеканезката група острови, разположена между островите Кос и Тилос. Формата му е приблизително кръгла, с диаметър около 8 км и площ от почти 42 км². На острова постоянно живеят около 1000 човека. До него може да се стигне с кораб от Пирея и островите Родос и Кос, а през лятото..
Как казусът с Благомир Коцев илюстрира усещането за несправедливост у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислав Величков от..
Волейболистът Владимир Николов заедно със съпругата си Мая – също волейболистка, днес са щастливите родители, които доказаха, че семейството е сила и..
С вълнуваща експозиция в HOSTGALLERY, София приключи арттерапевтичният проект "Изкуство, създаващо радост", насочен към деца, преминаващи през дългосрочно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg