Немислимо е днес да си представим развитието на която и да е област от живота ни без новите технологии. Как те променят живота на хората с увреждания и проблеми в комуникацията; какви възможности за себеизразяване им предоставят; достъпни ли са за нуждаещите се от тях и в България.
За всичко това разговаряхме в предаването от 23 ноември. Наш събеседник беше доц. Морис Гринберг – преподавател в департамента „Когнитивна наука и психология“ на НБУ и председател на Фондация АСИСТ Помагащи технологии.
За трета поредна година Фондацията организира международна конференция, на която световноизвестни специалисти споделиха своя опит и съвременни подходи в областта на допълващата и алтернативна комуникация (ДАК) за деца и възрастни със затруднения в комуникацията.
В конференцията активно участие взеха и хора, ползващи съвременната технология за да преодолеят проблемите в общуването с другите. Чуйте един от тях, Станислав Ников от Бургас:
Третата Международна конференция “Допълваща и алтернативна комуникация”се проведе онлайн. Нашата репортерка Катрин Димитрова я проследи цялата.
В света отдавна е променена философията на подхода към хората с проблеми в комуникацията. Тази философия е отразена и в приетата Конвенция за правата на хората с увреждания, ратифицирана от страната ни приз 2012 г.
На тях се гледа като на хора, които имат право на общуване, на комуникация, на себеизразяване, на полагане на достоен труд. И се питаме кога ли в България ще видим човек с физически дефицити в комуникацията да преподава и обучава като Стивън Хокинг напр. Този въпрос зададохме и на доц. д-р Морис Гринберг.
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..
В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс , гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах." , събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената. Звезден прах:..
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg