Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато земеделието не е бизнес, а оцеляване

Снимка: Фейсбук

Каква беше турбулентната 2020 година за малките земеделски производители? "В стремежа си да направим земеделието по-доходоносно и храната по-атрактивна и дълготрайна, ние пропускаме много. Имаме прекрасна земя и се опитваме да използваме друг подход", казва Тихомир Трайков, земеделски производител от Полски Тръмбеш.

Той разказва как се справя в трудните условия и какви методи използва, за да не употребява изкуствени торове и съставки, успявайки и да произвежда чиста продукция, и да не изтощава земята.

Какво печелим, когато се доверим на малък производител, който ни изпраща онова, което земята е дала, а не строга поръчка? Колко е важно доверието между купувачите и производителите от малките стопанства. Чуйте разказа на Тихомир Трайков.


На 18 км от Варна, в село Здравец, варненците Снежана и Михаил Караянчеви, тя – учителка по математика и физика, той – лекар, от 6 години се грижат за едно от най-популярните в региона стопанства „Тревясалата ферма“. Двамата сами отглеждат над 200 вида растения. Напояват ги с изворна вода от кладенец, торят ги с компост и ги пръскат единствено с отвари от коприва и полски хвощ, който убива гъбичките и маната. Те прилагат принципите на биодинамичното земеделие, основано от австрийския антропософ Рудолф Щайнер, и доразвито от германката Мария Тун. 


Първата българска градина, отглеждана от хора със специфични нужди, се намира в Божурище и се нарича “Вдъхновение”, вдъхновена и създадена от Милена Боева, майка на 14-годишен младеж със специфични потребности.

Градината отваря на 1 юли тази година, а желанието на Милена е тя да продължи да съществува и да се развива извън проектите, т.е. да си извоюва устойчивост. Чуйте разказа ѝ какво дава работата със земята на младежите – 15 души със специфични потребности, които са на възраст от 21 до 35 години.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08