Двайсет разказа говорят за първите две десетилетия на XXI век. Те са събрани в своеобразното продължение на онлайн инициативата „Декамерон2020“ – сборникът „Първите 20“. Негов съставител е Александър Шпатов, писател и автор на предговора в книгата.
„Разказите си говорят един с друг. Много е интересно човек да си даде сметка за 20 години колко много неща са се променили в България. Това се издава от отделни детайли вътре в самите разкази“, сподели в „Артефир“ Шпатов, като направи уточнението, че „Първите 20“ събира едни от най-популярните текстове, написани през последните години, но не и най-добрите.
Сред съвременните ни разказвачи, подбрани в сборника, са Алек Попов, Георги Господинов, Елена Алексиева, Здравка Евтимова, Калин Терзийски, Мирослав Пенков, Захари Карабашлиев и Радослав Парушев.
„Разглеждам „Първите 20“ като книга, която може да ти събере накуп доста идеи за последващо четене. Човек, ако си хареса конкретен автор, после може и да посегне вече към истинските му книги, към сборниците му. Разбира се, аз не вярвам на всеки читател да му харесат всички разкази. Това е невъзможно, разказите са много различни един от друг, но със сигурност човек, който изчете книгата, ще намери по няколко много интересни автора за него самия“, добави още съставителят.
Александър Шпатов вярва, че разказите са истинско убежище във време на изпитания. Те са и най-българският жанр. Според него, когато човек пише разкази, той неминуемо влиза в диалог с тази родна традиция и я надгражда.
А защо освен всичко друго разказът е и подценяван жанр – чуйте в звуковия файл. В него Шпатов разказва и още за „Първите 20“.
“Случаят Лола“ от Хосе Варлета под режисурата на Николай Младенов има предпремиера на 30 януари в Сатиричния театър “Алеко Константинов”. Това е моноспектакъл на Елена Атанасова, сценографията е на Чавдар Гюзелев, музика и музикална среда – Мартин Каров. Другото ново заглавие от афиша на Сатирата е “Не забравяйте да се подпишете”(Любовна среща за..
С премиера на комедията "Не те познавам вече" от Алдо де Бенедети, с участието на Любомир Нейков, Румен Угрински, Илияна Лазарова, Дона Вълова, Катерина Борисова и Роберт Янакиев, наскоро в столицата се появи ново средище за култура, което се намира в сградата на ул. "Шипка" 34 и носи името TheatroArt. Александър Пеновски, който ръководи TheatroArt,..
След премиерата в Бакау (Румъния) 2014 г., последвана от Пловдив 2015, София 2016 г. и Гейнсвил (Флорида, САЩ), "Антигона – това съм аз" (anti-GONE-It’s me) ще бъде представена отново на софийска сцена. Публиката ще има възможността да се наслади на авторския солов спектакъл на хореографа Галина Борисова. В него се изследва античния модел..
Севар Иванов завършва актьорско майсторство в класа на легендата Стефан Данаилов. Веднага след това защитава докторската си степен в УНСС, където с днешна дата е преподавател по управление и финансиране в изкуството. Специализира в САЩ, член на "Менса", до скоро зам.- директор на театър. Играе самия Дориан Грей в Младежкия театър и Васил Левски в..
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма „Христо..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg