Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 години от убийството на Джон Ленън

Преди 40 години един от най-известните хора на планетата, Джон Ленън, умря, за да се роди легендата му. 

Убийството на Джон Ленън е от онези събития, които карат хората след години да си спомнят какво са правили в този момент, къде са били, когато са научили новината. През 1980 г. светът беше разделен от Желязната завеса, но шокът и скръбта от смъртта на Ленън обедини хората, а в България започна традицията на 8 декември млади хора да отбелязват годишнината на стената на софийския Нотариат.

При днешното свръхпроизводство на знаменитости от най-различен характер Ленън си остава икона и своенравен символ на бунта, а песните му съпътстват младостта на нови и нови поколения. Безброй млади хора са навлезли в музиката, питайки се в коя от песните на "Бийтълс" е по-отчетлив почеркът на Макартни и в коя на Ленън.  

За живота и смъртта на Джон Ленън са създадени безбройни биографии, документални филми и изследвания. Всички те улавят противоречиви парчета от мозайката, съставляваща личността на Ленън. Но както самият той казва в едно интервю: "Най-хубавите неща на "Бийтълс" са създадени в студиото след изключването на рекордерите."

През 70-те години Ленън се превърна в емблема на движението за мир и това – за добро или лошо – не се е променило до днес. Оръжията, технологиите и средствата се промениха за 40 години, а мирът е все същият идеал, на който трябва да дадем шанс.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10