Елисавета Шапкарева поема назад из семейната си история, а първата централна фигура в разказа ѝ е нейният прадядо – роденият в Охрид български възрожденец и книжовник Кузман Шапкарев. Той завършва гимназия в родния си Охрид, учителства там и в град Струга, а по-късно става редовен член на Българското книжовно дружество, което днес познаваме като Българска академия на науките. По време на учителството си се запознава с Димитър Миладинов, жени се за неговата сестра и под негово влияние започва да събира български пословици и поговорки, които по-късно стават част от забележителния му труд "Сборник за български народни умотворения ".
Родовата история продължава с неговия син – полковник Иван Шапкарев, който също събира пословици и поговорки и е инициатор на преиздаването на труда на своя баща.
Бащата на Елисавета – Любомир Шапкарев, които е работел в отдел "Филмово разпространение", продължава семейната традиция и също събора поговорки, вицове и пословици.
Другата голяма личност, която бележи историята на рода, е Елисавета Багряна. Тя се жени за Иван Шапкарев и от този брак се ражда бащата на нашата гостенка. Багряна се запознава със своя съпруг по време на учителството си в град Враца. В разговора ще чуете какви спомени, свързани с голямата поетеса, пази Елисавета, и ще разберете как нашата гостенка продължава и днес завета на своя знаменит род.
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg