Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Маринов, МЗХГ

Преброяването на земеделските стопанства в България

Снимка: Радио Шумен

За преброяването на земеделските стопанства в България – каква е картината на българското селско стопанство, която то описва? От 1 септември 2020 г. стартира, първоначално онлайн, а после и аналогово преброяване. Целта на преброяването е да се получи обобщена и изчерпателна информация за броя, типа и размера на земеделските стопанства. Фермерите посочват броя на отглежданите култури и селскостопански животни, както и колко работници са наети в стопанството. Наличието на статистически данни, съпоставими с тези на останалите държави членки относно структурата на земеделските стопанства, е важно за определяне развитието на Общата селскостопанската политика. То спомага да се определят насоките за развитие на българското земеделие. Информацията ще даде възможност за адекватно планиране, разработване, прилагане и мониторинг на националните политики и политиките на ЕС.

Николай Маринов, директор на Главна дирекция "Земеделие и регионална политика" в Министерството на земеделието, коментира в ''Нашият ден'':

"Това е третото преброяване за България. Първото беше през 2003 г. , второто – през 2010 г. (вече като член на ЕС). Основните цели са да направим изследване на структурата на земеделските стопанства, която ще обхване всички стопанства на територията на страната; ще добием прецизни данни за заетостта и използването на работна сила, за да можем да формираме адекватни политики в областта на земеделието. В областта на растениевъдството ще получим информация за това колко са реколтираните площи, какво е производството – следният добив на култури за последната година и по години. В животновъдството – броят на селскостопанските животни, дейността на кланиците за месо, млекопреработвателни предприятия, птицевъдство, пчеларство... И особено, имаме един много добър инструмент – система за земеделска и счетоводна информация, който дава оценка на доходите на земеделските стопанства и въздействието на селскостопанската политика."

България има около 50 млн. дка използваема земя, каква част е обработваема

"В моменат се извършва преброяване на около 200 хиляди земеделски стопанства (към днешния ден – близо 192 хиляди). До 18 декември трябва да приключим. Можем да дадем предварителни данни само за това, че се увеличават декарите обработваема земя, увеличават се трайните насаждения... Обработваемата земя е около 35 млн. дка, с около 34,5 млн. дка участва в схемите и мерките за подпомагане към ДФ "Земеделие"

Намалява броят на земеделските стопанства

"Става дума само за окрупняване – това е нормално за целия свят. Концентрацията на хората отива в големите градове, наситеността на земеделските стопанства с нова модернизирана техника способства за намаляване на работна сила (в зеленчукопроизводството, в овощарството...). Това са съвсем нормални тенденции." 

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
Доц. Ралица Ганева

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..

публикувано на 16.05.25 в 16:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35