Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

САЩ – преди и след изборите за президент

Снимка: БТА

Едно от най-важните събития в международен план през изминаващата година бяха изборите в САЩ. Джоузеф Байдън бе официално избран за президент от Електоралната колегия с 306 гласа срещу 232 гласа за сегашния президент Доналд Тръмп. Мнозина анализатори прогнозираха, че ако не беше коронакризата, Тръмп щеше да спечели втори мандат. Тази пролет обаче станахме свидетели на дълбоко обществено, политическо и културно разделение в Щатите. Поглед към САЩ преди и след изборите за президент – обзор на годината в "Нашият ден" прави политологът Мартин Табаков:

Какви грешки допусна Тръмп във вътрешната политика?

"Основната грешка на Тръмп е свързана с начина, по който менажира Covid кризата – здравна и икономическа. Първо, той подцени опасността. Второ, не информира своевременно американските граждани. И трето, подцени мерките, които трябваше да бъдат взети – да не говорим, че до последно като че имаше съображения спрямо някои базови мерки..." 

Тръмп управляваше със стратегията "Америка преди всичко", но това навреди на отношенията на Щатите със западните съюзници

"Има определена инжекция от напрежение, която беше приложена в отношенията между Вашингтон и Брюксел. По принцип между САЩ и ЕС има много проблеми от прагматично естество, които не зависят от това кой стои начело на Белия дом. Да, факт е, че когато Белият дом е ръководен от демократ, поне комуникацията е по-добра, но това не отменя проблемите, които съществуват между двата съюза. Например субсидиите, които ЕС отделя в значими сектори като селското стопанство, желанието на ЕС да приложи т.нар "дигитален данък" върху много мащабни американски компании... разбира се, митата... Забележете, че Байдън още не се е ангажирал с позиция."

Какви бяха постиженията и пропуските на Тръмп в политиката на неговата администрация на Балканите? Какво да очакваме в политиката на САЩ в Близкия изток и ще има ли съживяване на Иранското ядрено споразумение? Тръмп оспорва изборите и обяви, че "ще се видим отново" през 2024 г. Има ли шанс за това? Отговорите от Мартин Табаков на тези въпроси можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12