Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пернишкият кмет преразпределя около 1 млн. лева в сферата на културата

| обновено на 18.12.20 в 16:04
Дворец на културата - Перник
Снимка: Община Перник

Едно съобщение от седмицата разтревожи културната общественост – че кметът на Перник Станислав Владимиров преразпределя около 1 млн. лева в сферата на културата. Тези средства досега са били изразходвани предимно за заплати и осигуровки на членовете на художествените състави, които обаче "не произвеждат равностоен продукт". Под художествени състави се имат предвид Общинският драматичен театър "Боян Дановски" Перник, Камерен оркестър "Орфей", Хор "Граовска младост", Духовата музика и Ансамбълът за народни песни към Двореца на културата - Перник. Пернишкият кмет подчертава, че финансирането за културната сфера не само ще бъде запазено, но и дори увеличено. Средствата обаче ще бъдат пренасочени за реални дейности, а не за заплати. Владимиров се ангажира Общината да помага на творците за "създаване на продаваем продукт". 

Кметът Станислав Владимиров е на поста от ноември 2019 г. Към него се обърна Светлана Димитрова, за да разясни какво ще се случва. Обаче той е само една от страните. Затова в понеделник в предаването "Време и половина" с водещ Боряна Георгиева от 14 часа в ефира на програма "Христо Ботев" думата ще имат и представители на тези художествени състави в Перник

"Аз искам Перник да стане един от градовете с най-богат културен живот. За целта ще трябва да направим реорганизация, защото сега даваме близо 1 млн. лева само за заплати, а да ви кажа честно, аз не виждам почти никакъв културен живот в моя град... Перник винаги се е славел с богат културен живот и това нещо не само че трябва да бъде възстановено, но и трябва да бъде надградено.  

Със сигурност ще има някои болезнени мерки, със сигурност с някои ще се разделим, но няма как – особено за театъра – да закрия институция, на която прадядо ми е бил един от учредителите. 

Моята идея и цел, и амбиция е театърът, а и цялата култура да отиде на едно съвсем различно ниво

Днес се видях с директора на театъра, вчера с директора на Двореца на културата – това ще са разговори в следващия един месец в посока всеки един от тях да даде концепция за развитие, в която парите за култура ще бъдат увеличени – някои от тях ще дойдат от реорганизация, някои ще бъдат прехвърлени от перо в перо, от други сфери. Но от тук нататък всеки един от тях ще трябва да защити концепция за дейности, а не за заплати. Това с колко хора ще го прави, вече е въпрос на организация. Така че топката е в тях. Идеята повече пари да има за култура в нашия град. Но не пари, които просто да ги даваме в една недобре организирана сфера в момента." – казва Станислав Владимиров.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50