Червенокосото дете чудо, което владее до съвършенство сициалианската защита и покорява царството на световния шахмат - този образ удобно се настани в съзнанието на милионната филмова публика. Така е вече поредна седмица.
Виртуозната игра на Аня Тейлър-Джой в ролята ѝ на Бет Хармън от най-гледания до този момент лимитиран сериал на Netflix „Дамски гамбит“ ни провокира да се запитаме „Какво се случва“ в съзнанието на шахматистите.
Кога жертвената пешка може да обърне играта и защо във взаимодействието между фигурите има толкова много красота? Кои комбинации превръщат партията от добра в безсмъртна? Велики играчи ли са гросмайсторите, или завидни житейски стратези? Кога игра с лесни правила, каквато е шахматът, се превръща от спорт в произведение на накуката и изкуството? Самотен ли е винаги геният, или просто живее в сянката на Царицата?
За тази война на интелекти разказват световната ни шампионка, 17-годишната Нургюл Салимова, треньорът ѝ и председател на Шахматния клуб „Бургас 64“ Живко Жеков, поетът Иван Ланджев, чиято първа стихосбирка е вдъхновена от легендарния шахматист Боби Фишер, и любители, които дори във време на пандемия не се отказват от шахматната игра в градинката пред Народния театър.
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg