Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Грозев: Не вярвах, че има държавна организация със задача да убива чрез отрови

| обновено на 19.12.20 в 17:34
Христо Грозев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

След съвместното разследване на „Белингкат“, CNN и „Шпигел“ станаха ясни имената на осем служители на руската Федерална служба за сигурност, които са участвали в атентата срещу Алексей Навални. В екипа от разследващи журналисти е и Христо Грозев от „Белингкат“, който разказа в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ за пътя на разследането им.

Предисторията

„Когато се захванахме с тази тема, бях убеден, че няма да успеем, тъй като е много трудно да разследваш нещо, което се е случило в една затворена страна. На мен например ми е забранено да пътувам до Русия, така че имах минимална надежда, че ще стигнем до истината. Помогна ни едно предишно разследване, което ни създаде ясна картина за това къде в Русия се произвежда нервнопаралитичното вещество „Новичок“, което е серия от токсини. Стигнахме до един институт, който се казва „Сигнал“, където са скрити всички бивши военни учени, разработвали през 90-те "Новичок". Оказа се, че в Русия има няколко такива института, където са скрити руски учени. Този институт се управлява от един специалист по невропаралитични вещества г-н Жиров. Всъщност открихме, че този специалист е имал конкретни телефонни обаждания с Главното разузнавателно управление (ГРУ) в дните преди отравянето и на Скрипал в Англия през 2018 година, и преди отравянето на Емилян Гебрев в България.

Навални

„Когато започнахме да разглеждаме казуса с Навални, решихме да проверим дали същият човек Жиров от института „Сигнал“ не е общувал и с хора от Федералната служба за сигурност (ФСБ), защото е по-логично ФСБ да се занимава с такива операции в страната. Неочаквано за нас, открихме такива контакти през лятото на 2020-а, преди отравянето на Навални в Томск. Друг негов контакт открихме месеци по-рано, на 6-и юли. Ние нямахме информация какво се е случило на 6-и юли. Тогава се обадих на Алексей Навални и го попитах. Той ми отговори, че точно тогава, докато са били в Калининград, жена му е пострадала и няколко часа е била в безсъзнание. Тогава започнахме да проверяваме тези хора, с които е общувал шефът на „Сигнал“, и се оказа, че те са пътували в Калининград, по времето, когато там е бил Навални. Така създадохме хипотезата, че това са хората, които са извършили престъплението срещу Навални в Томск. Започнахме да следим полетите и телефоните им. И видяхме, че реално са преследвали Навални навсякъде, където той е ходел. Били са в Томск в деня на отравянето му. Имали са резервирани билети за полет в същия ден, но са ги отказали. Летели са дни по-късно, но не от Томск, а от съседен град, където също има институт, който обаче работи по прикриване на следи от химическо заразяване.“

Защо не убиха Навални, както убиха Немцов

„Никой няма точен отговор, но една от хипотезите е, че именно чрез прилагане на химическо оръжие, от типа на "Новичок" и при правилно дозиране, може да бъде инсценирана смърт, която да бъде описана като естествена. Но е важно да се избере минималната доза за причиняване на смърт, защото целта е смъртта да настъпи поне ден след отравянето, за да има време да се заметат следите. При Немцов беше друг вид държавно насилие – чрез проксита и с това Кремъл си направиха лоша услуга. Защото в интерес на Кремъл е да се елиминират хора, но винаги да може да се попита – къде са доказателствата. Ние се консултирахме с много специалисти по химически вещества, които ни казаха, че първо, при прилагане на отрова от типа на "Новичок" не можеш просто да сплашиш човека. Т.е. трябва да си готов да убиеш човек, щом си решил да използваш това вещество. Второто е, че всички тези нервни токсини се усещат от отровения човек едва когато вече е настъпил критичният момент. Те явно са търсили тази доза, която няма да остави следи.

Изводите

„За мен всичко, което открихме през последния месец, е най-големият шок в живота ми, защото за толкова години като журналист, който разследва държавни престъпления, наистина не съм вярвал, че има система или организация, която е на бюджета на държавата, чиято единствена задача е да следи и да убива чрез отрови „врагове на народа“. Мислех си, че това е свършило в късния социализъм, но се оказа, че съществува и днес, и ние, и светът нямаме представа за това. Западните специални служби също нямат представа, че такива институти съществуват. За мен това отваря очите ни за едно държавно насилие, което може би не е само в Русия, но и в други държави, за което ние нямаме представа.“

Осемте от ФСБ

„Имаме едно инстинктивно чувство за съжаление за тези хора, които се опитаха да отровят Навални, защото мисля, че след нашето разкритие те ще имат големи проблеми и дано са само кариерни, а не физиологически. Защото за един от тях ние доказахме, че е нарушил всички правила на агентурната работа, като е включвал три пъти личния си телефон, макар и за кратко, по време на тайна мисия, когато е бил дълбоко законспириран, с друга самоличност и телефон. Дори това само по себе си е, прилагайки стандартите на ФСБ и КГБ, би се наказало с нещо много сериозно. Още този понеделник очаквайте развитие по темата.

Ще се върне ли Навални в Русия

Той ще се върне в Русия и то сравнително скоро. Всички опити на негови близки и познати, дори и мои, да го убедим да изчака и да не рискува, се оказват напразни, защото той е убеден, че ако не се върне, ще се превърне в един от многото емигранти, които лесно ще бъдат обявени от руската власт, че е агент на Запада. Тоест, той трябва да бъде руснак, в Русия – политически активист, блогър, но в Русия. За мен това е правилно политическо решение, но не знам да ли е правилно за човек, който е баща на две деца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27