Журналистика от вчера и днес и как годината на пандемия промени хората и професиите?
Журналистът Георги Папакочев разказва в "Нашият ден" за радиото, култовите предавания и житейските избори:
"Разбира се, образно казано, Витлеемската звезда изгря по време на пандемията за онези, които останаха здрави и успяха да направят пари покрай тази пандемия. Имам предвид паниката и търговията с маски и дезинфектационни разтвори... лабораториите за PCR тестове и т.н. За повечето хора годината беше наистина необичайно тежка, страшна и за някои фатална.
За журналистиката – звездата изгря и за нея. Но не за сериозната, не за смислената журналистика, а по-скоро за онази журналистика, която се превърна в подскачане и задаване на глупави въпроси на първите брифинги на НОЩ още през пролетта, продължи и през лятото. Сега горе-долу нещата взеха да намират мястото си, но за съжаление все още прозира доста некомпетентност, неразбиране и слаба професионална подготовка на колегите, които предпочитат повече да говорят, отколкото да слушат специалистите. Така че – Звездата витлеемска преди празника мъждука."
Георги Папакочев акцентира върху отговорността на журналистите:
"Информацията трябва да се поднася в разбираем и най-вече щадящ вид, защото една изпусната или една неточна дума може да подведе слушателя/зрителя, да причини паника и допълнителни тревоги на фона на цялото притеснително и без това положение, свързано с кризата. Не трябва също да се крие информация."
Чуйте повече в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас). Експерт по проблемите на националната,..
В рамките на рубриката "Темите на деня" учителят по български език и литература Евгени Черепов, който преподава в Езикова гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и е автор на романа "Извън обхват", номиниран за наградата "Перото" в категория проза, споделя своите наблюдения и мисли за младото поколение и неговото отношение към литературата. В ефира..
Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg