Хляб и вино – съюзът на тази двойка е заченат в небесата и всичко, което може да се каже за нея в буквален или метафоричен план, е вярно. Въпреки това за хляба и виното заедно и поотделно винаги може да се говори увлекателно, както можете да се уверите от разказа на Желязко Атанасов, представител за България на международния гастрономически проект „Черноморска кухня“ и гост на рубриката "Главен герой".
Рано или късно хлябът и виното се появяват на масата на хората от най-различни епохи и географски точки. Те маркират един важен преход в развитието на културата – а именно този от "варварство" към цивилизованост. И двата продукта изискват умения и опит в отглеждането, приготвянето, познаване на принципите на ферментацията и съзряването.
Естествено, като всеки друг плод на човешка дейност и хлябът, и най-вече виното, извиква и въпросът за мярката. И тук Атанасов цитира Евбулид Милетски, който още през 375 г. пр. Хр. препоръчва да се пият 3 чаши вино: "Първата за здраве – ритуал, останал и до днес, втората – за любов и наслада, третата – за спокоен сън.
Може би наистина е разумно да спрем дотук, защото четвъртата е чашата на агресията, с петата идва меланхолията, шестата е на разврата, седмата носи насинено око, осмата – притичали стражници, деветата – лошо самочувствие, а десетата – гняв и изпочупени вещи."
Увлекателната история на най-старата гастрономична двойка проследява Желязко Атанасов, чуйте разговора с него:
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg