Ако не друго, 2020 година ни накара да се замислим за важността на грижата – медицинска, но и чисто човешка. И ако се замисляме по-често за важността, ролята и значението на медицинските сестри, акушерките, социалните работници, ще сме научили един важен урок.
През тази толкова трудна година ражданията не спряха, не спря и нуждата от грижа и подкрепа, напротив – бременните и раждащите имаха нужда от допълнително внимание и усилия, тъй като пандемията подстави допълнителни предизвикателства и страхове.
Павлинка Герина, председател на Алианса на българските акушерки, разказва за трудностите, пред които се изправиха и преодоляха, българските акушерки. Именно те са специалистите, които работят не само в родилната зала, но и имат отговорности, свързани с проследяване на бременността, както и на послеродовия период.
"Акушерки работят в родилни отделения за проследяване на послеродовия период, в операционни, реанимационни и анестезиология, акушерките са в неонатологичните отделения, в отделенията за патологична бременност и в гинекологичните отделения, акушерки работят в мамологични кабинети, в приемни и консултативни кабинети, в онкологични сектори, в кабинети по репродуктивно здраве, дори в детските ясли са предпочитани заради компетентността им в посока грижа за здравето и психо-емоционалното развитие на детето", отбелязва Герина.
Тя обърна внимание на патронажната грижа, на необходимостта от продължаващо образование, внимание и грижа към тези специалисти, призвани да даряват внивание и грижа.
За Новата година тя си пожелава: "Да имаме самостоятелна съсловна организация – това е важно, за да можем да разгърнем потенциала си и да бъдем в услуга на майките и да им осигуряваме грижата, която само жена може да даде на друга жена."
В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Камен Петков, Велико Търново: Бях заличен от списъка с наследници на фамилен имот чрез документ с невярно съдържание, съставен от мой родственик, който впоследствие е издействал пред нотариус нотариален акт за имота на свое име...
Неизпълнението на съдебните решения за родителски права и личните отношения дете – родител са и нтересна тема, която сама по себе си въвежда колизия. Какво точно означава да не се изпълняват съдебните решения, не са ли задължителни? Коментар в новата рубрика "Параграф семейство" на "Законът и Темида" на програма "Христо Ботев" прави Йорданка..
Повдигаме една изключително важна и актуална социална тема – вредата от употребата на вейпове сред подрастващите и влиянието им върху психическото и физическото здраве на младите хора. Според последния глобален доклад на Световната здравна организация , публикуван само преди дни, най-малко 15 милиона тийнейджъри между 13 и 15 години по..
Днес отбелязваме Световния ден на пощите . За него разговаряме с автора на единствената книга, посветена на историята на пощите и телекомуникациите у нас – г-н Цвети Пчелински. Той е автор и издател на книгата "Извори за историята на пощите и телекомуникациите по българските земи", издадена от издателството на БАН. Попитахме го защо точно на..
Днес и утре (9 и 10октомври) Университетът по архитектура, строителство и геодезия ще бъде домакин на третото издание на форума "Дни на кариерата –..
Владина Цекова е обиколила над 70 държави. Била е фотомодел, рекламен директор, продуцент на телевизионни предавания. Има стаж и като детска учителка. Но..
На 10-ти октомври, в Световния ден на психичното здраве, граждански организации, ученици и учители ще дискутират на форум "Сцена за агресията в училище" в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg