Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една революция в спомени и снимки

Снимка: галерия „София прес“

Зафер Галибов, известният наш фотограф, издаде албум със снимки от румънската революция, декември 1989 г. Това е същата онази революция, която трепетно следяхме по телевизията с превод в ефир на Владимир Береану, заради което Жан Бодрийяр я нарече „телевизионната революция“.

Връщането повече от 30 години към нея ще ни припомни трепетите от онова време, когато надеждата витаеше във въздуха, а събитията в Румъния показаха, че може би социализмът като държавна доктрина е рухнал окончателно.

Снимка: Зафер Галибов
Това обаче, което при мнозина от нас са само спомени по картинки, за Зафер Галибов, а и за другите участници в предаването „Премълчаната история“ – Мартин Минков, проф. Румяна Л. Станчева, Иван Станков, Виолета Лалошева, се е случвало пред очите им. Техните свидетелства, техните спомени ще ви върнат в онези дни, когато току до нас се ковеше история, въпреки че – както по-късно се разбра, тази история е била манипулирана и мистифицирана. Но това също е част от историята – как може да се превърне с успех тя във фалшива история. И ето как предаването „Премълчаната история“ прокарва мост към днешното време, когато фалшивите новини се оказаха най-четените новини.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05