Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Грозданов:

В търсене на смисъла

Снимка: Архив

"Смисълът трябва да бъде намерен, но не може да бъде създаден", казва австрийският невролог и психиатър Виктор Франкъл. В търсене на смисъла – кое е същественото в една започваща година? Разговор и (не)възможна прогноза в "Нашият ден" прави Борис Грозданов от Института по философия и социология на БАН. 

"Най-важното нещо при една прогноза е нейното формулиране, нещата, за които се отнася и разбира се, дали ще се окаже вярна. Прогнози могат да се правят в абсолютно всички посоки, за които имаме информация. Въпросът е да изберем именно тази, която наистина е важна, и да има нужда от прогноза. Голяма част от отговора се предизвиква с въпроса. Няма как да получим отговор на въпрос, който не сме задали. Нека да внимаваме много повече във въпросите и едва след това да хвърлим усилия в тяхната проверка. 

От логическа гледна точка най-правилният въпрос е незададеният въпрос. Правилна е тази посока, в която ние бихме желали да върви. В този смисъл изборът на въпрос е важен – когато избираме въпрос, трябва да внимаваме това да е наш въпрос, не на някой друг. Всеки от нас непрекъснато търпи информационни влияния, които волно или неволно, съзнателно или несъзнателно, ефективно или неефективно вкарват части от идентичността на човека, които досега не са били част от неговата идентичност. 

Всъщност човек много често не си дава сметка, че нещата, за които мисли, не са негов свободен избор, а са плод на повлиян избор. И човекът се оказва като сърфист в условия на ураган в океана. Вълните, които идват, са насочени отвън към него и той е принуден да сърфира, за да оцелее, и изгражда себе си по време на този сърф. Но истинската идентичност на човека е идентичността на свободния човек. Това е човекът, който изгражда себе си по силата на своята лична свободна воля, ценностна система, визия за нещата. А това става все по-трудно."

Чуйте повече в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00