Приключиха консултациите при президента Румен Радев за организацията и провеждането на парламентарните избори
с парламентарно и извънпарламентарно представените партии. Определената дата е 4 април 2021 г.
Политолозите проф. Румяна Коларова и проф. Антоний Тодоров коментират в "Нашият ден":
Присъствието на медиите
Проф. Румяна Коларова: "Първото и най-отличителното за тези консултации е, че медиите бяха допуснати вътре в залата, където се провеждаха разговорите между президента и различните парламентарни и извънпарламентарни сили. От моя гледна точка присъствието на медиите не допринася за авторитета на президентската институция, защото в тези престрелки, в които имаше и доста язвителни забележки и нападки и от двете страни. Президентските консултации слязоха на нивото на парламентарния дебат – президентът е държавен глава, той е над парламента в някои отношения, но той трябва да пази дистанция от този вид парламентарни дебати, типични напоследък за Народното събрание. За мен това ерозира авторитета на държавния глава институционално."
Проф. Антоний Тодоров: "Тези консултации бяха не само навременни, но и необходими, защото в годината на бурни протести, които искаха оставката на правителството и на главния прокурор и предсрочни избори, мнозина изразяваха подозрение, че тези бъдещи избори ще бъдат манипулирани. Затова тези консултации са особено важни – да се търси изборите да бъдат честни, добре организирани, всеки българин с право на глас да може да гласува, ако поиска.
По повод поканата на медиите – то също е свързано със специфичната ситуация – още повече, че Радев би могъл да бъде обвинен в някакви задкулисни договорки с партиите. Разбира се, това позволи на българи да видят едно грозно лице на политиката в България. След като видни политици, народни представители, политически лидери могат да държат такъв език и тон – трябва да се замислим сериозно дали тези хора истински ни представляват. Затова намирам неочаквано полезна страна от това медиите да присъстват на консултациите."
Според проф. Румяна Коларова, ако избирателната активност е ниска, много трудно ще се стигне до появата на някакъв видим, влиятелен нов политически субект.
Проф. Антоний Тодоров смята, че участието в изборите ще зависи от два фактора: "Единият е все пак онова, което се случи миналата година – мисля, че много български граждани възнамеряват да гласуват. Вторият фактор е самата организация на изборите – достатъчно ли ще са подвижните избирателни секции, за да гласуват карантинираните; добра ли ще е организацията пред избирателните секции, за да не плашат гражданите да идат да гласуват там. За това става дума и въпросът не е технически, той е политически."
Чуйте повече в звуковия файл.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg