"Вие – в Българското национално радио – имате мисия. Искам да ви пожелая здраве и да не губите смисъл. Много сте важни!" – Това пожела актрисата Марта Вачкова в "Нашият ден" по повод рождения ден на радиото.
"Радвам се да съм с вас в този празничен ден. Вие ме усмихнахте и разплакахте с любимата ми песен в изпълнение на баща ми. Върнахте ме в едни страхотни спомени, когато всички актьори с радост отиваха да записват в Националното радио. Какво различно, актьорско пеене... смисъла в текста. Това нещо страшно ми липсва, защото всички най-големи български актьори живееха в радиото. Сега има отделени актьори за радио, за телевизия, звезди, а някога всички бяха в БНР и те правеха облика и смисъла му.
Искам да ви поздравя – вас и всички, които работите в радиото. На фона на цялото опростачване, сваляне на вкуса от всички други медии, вие държите знамето високо – на вкус, на език, на възпитание, на информация. За мен най-нужната, най-важната, най-смислената медия сте вие!"
Марта Вачкова смята, че всички някак искаме да ни се случи лесен и хубав живот и някак много леко да преминаваме през него:
"Нещо стана с хората – не само в България, а и в света. Животът не ни е даден, за да щракаме с пръсти, хора! Животът ни е даден да се трудим. Труд е не само да прекопаваш нивата, труд е да учиш – всеки ден да научаваш нещо ново, да четеш, да се информираш, да полагаш усилие. Този рекламиран лек живот мен ме ужасява... Това, че растат млади хора, които мислят, че нещо може ето така да ти се падне от лотарията... Нищо не ти се пада – ако дойде случайно по някакво чудо, много бързо ще си иде. Сладкият успех е този, за който си се борил, за който си положил труд. Това е наследството, което аз съм получила от моя баща и от цялото това поколение, свързано с Българското национално радио. Това бяха много работещи хора – на никой нищо не му беше подарено.
При вас е важен смисълът – какво се изрича, какво е посланието. Телевизиите само ни забавляват, вестниците ни лъжат, нямам никой друг, на когото да вярвам, освен на вас, мило радио!
Чуйте повече в звуковия файл.
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg