Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преходът през очите на милионерски син

Дизайн на корицата: Тодор Манолов.
Снимка: Издателство „Книгомания“

На книжния пазар вече е дебютният роман на Иван Георгиев – известен пиар специалист, журналист, и бивш главен букер на една от най-големите модни агенции от близкото минало. Той е и създател на онлайн кампанията „Модерно е да се чете“, която от 2019 г. продължава да набира хиляди последователи в социалните мрежи.

Литературният си псевдоним Комита Иван избира заради пра-пра дядо си – революционера Иван Хасъмски - Комитата – съратник на Левски и Ботев, член на Манастирския революционен комитет в Троянския манастир, участник в Априлското въстание и Руско-Турската война.

Иван КомитаСлед критичен момент в живота си авторът претърпява личностна трансформация и започва да практикува йога и шотокан карате-до. Така идва и вдъхновението за първия му роман „Хранилка“.

Романът показва България от времето на прехода през очите на милионерски син, живеещ в света на богатите и известните, на модата и на престъпността.

Главният герой, роден през 1986 г., става жертва на похитители, по-късно и жертва на любовта, когато научава шокираща тайна за жената, която обича.

Бунтувайки се срещу баща си – крупен олигарх, той поема по нов път в живота си в търсене на независимост и щастие. За свои спътници избира италианската мафия и славата.

Луксът и сексът стават негови приоритети, а дрогата и алкохолът – отдушници. Луксозни автомобили, предателства, пране на пари, търговия с наркотици и елитна проституция... Ще успее ли да се измъкне от омагьосания кръг?

Може ли духовно учение от Изтока да го спаси и да предотврати неизбежния му крах?

Дали ще оцелее…

„Хранилка“ е пъзел, който читателят трябва да подреди.

Рецензентът на „Хранилка“ Георги Тошев пише: „Елит и ъндърграунд. Светлина и сенки. Динамично повествование, остър сюжет, герои, които (не)познаваме. В тази книга се оглеждат няколко десетилетия, които трябваше да ни променят. Успяха ли? Как? „Хранилка“ е разказ за времето. История отвъд литературата. Размисъл за (не)състоялия се преход.“

А журналистът Галина Чолакова, която е светски консултант на романа, споделя: „Светът на богатите е твърде беден, за да може да съществува без хранилка.“

Консултант на „Хранилка“ и един от първите ѝ читатели е д-р Пламен Попов, психиатър, бивш директор на Националния център по наркомании. Неговата оценка е:

„Капанът на дрогата е еднакво коварен за всяка класа на обществото. Този капан има много входове. „Хранилка“ е ярък пример за един от тях. Изходът от него е ужасяващо тежък, но не и невъзможен. Романът разкрива и една от малкото възможности за това.“

Редактор на „Хранилка“ е писателката Ина Вълчанова, която споделя, че е респектирана от всеотдайността на Иван по време на общата им работа.

Икономически консултант на романа е проф. Боян Славенков.

„Заглавието „Хранилка“ олицетворява живота на децата на богатите, те получават всичко наготово и това унищожава психиката им, съсипва бъдещето им. В романа дрогата заема важно място, има описани сцени с вземане на кокаин, защото често много от богатите и известните са пристрастени към него. Посвещението в романа е: „В памет на момчетата, на които дрогата отне живота“, много мои приятели и познати се пристрастиха към дрогата и загубиха или съсипаха живота си. В „Хранилка“ е показан и възможният изход от капана на дрогата – чрез личностното развитие с помощта на източни практики, които балансират ума. Мисля че романът е богат на съдържание, надявам се да е интересен на повече хора.“

За Иван Комита името на пра-прадядо му Иван Хасъмски - Комитата е задължаващо и вече мисли да напише книга, в която да опише живота и делото на революционера.

Мислен с години, Иван Комита завършва романа си „Хранилка“ след усъвършенстване на писателските си умения в академията за творческо писане „Заешка дупка“. Негови ментори там са писателите Здравка Евтимова, Владимир Зарев, доц. Дарин Тенев.

„За мен Иван е едно доказателство, че когато си отдаден на това, което искаш и положиш много грижи за постигането на мечтата си, тя може да се случи. Ако ти не положиш усилия, дори да работиш с най-добрите писатели и те да ти наливат знания и опит в главата, няма как да издадеш книга, ако не си задвижван от своя вътрешен двигател. За мен „Хранилка“ е един нужен роман заради зададения човешки код на търсене на себе си.“

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45