Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За щедрото, животворящо и храбро мъжко

Снимка: Pixabay

Кога, ако не на Петльовден ще се пресрамим да поговорим за радостта и гордостта на „мъжката“ майка, за мъжкия баща няма нужда и да споменаваме. Колкото и да сме съвременно мислещи и действащи граждани и гражданки, ние продължаваме да използваме същите думи, изрази, че дори и пословици, в които е запечатано изначалното възхищение, граничещо със страхопочитание, от мъжката сила, храброст, твърдост и решителност. Дори и да са плод на идеала за поведение, качества и роли на мъжа в традиционното патриархално общество, пословиците и поговорките дават представа за високата ценност на мъжкото начало. Макар и силно объркани от крайния феминизъм и криворазбраната политическа коректност, съвременниците ни продължават да се възхищават на своите супергерои така, както прадядовците им са се мерели с чутовния юнак Крали Марко. За „изконно“ присъщите мъжки добродетели и идеали разговаряме с проф. Мария Китанова от Института за български език и с Мариянка Борисова, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика на БАН.

По следите на думите: за произхода и първоначалните значения на думите, с които в индоевропейските езици се назовава човешкото същество от мъжки пол – с доц. Христина Дейкова.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10