Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пейзажи от Вселената, запечатали краткостта на живота

Снимка: галерия „Стубел“

Галерия „Стубел“ представя самостоятелната изложба на художника Васил Попов, като един нов сегмент и различно лице от недовършеното за жалост творчество на този разностранен артист. Защото внезапно преди две години Васил Попов си отиде от този свят.

Изложбата има заглавие „Пейзажи от Вселената“, една пространна колекция от нефигуративни, голямо форматни произведения, изпълнени предимно с темпера върху хартия, които въздействат като медитация, като връзка на нашия свят с Вселената и необятното.

Важна част от експозицията обаче – творби, които се показват за първи път – са негови абстрактни, двуизмерни пластики от гипс, с особен релеф, като стели или дошли от миналото.


Самия Васил Попов, говорейки приживе за тези свои неща ги нарича: „пейзажи на духа, запечатали краткостта на живота на еднодневката, кръговете на хилядолетното дърво, вселената на фантазията, лабиринта за пътешествия“.

Преди две години Васил Попов показа друга страна от своето изкуство, отново в галерия „Стубел“, артистичното амплоа на художника – ксилографията, печатната графика и гравюрата върху дърво, вдъхновени от великото китайско изкуство.

Какъв е художникът Васил Попов в изложбата си „Пейзажи от Вселената“ разказва изкуствоведът Филип Зидаров, куратор на тази колекция.

Изложбата може да бъде видяна до 19 февруари в галерия "Стубел".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Краси Ненков (вдясно), Светла Тодорова и Емил Янев

Културни свързаности

В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..

публикувано на 18.04.25 в 10:05
Олга Токарчук

Полската писателка Олга Токарчук

Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..

публикувано на 18.04.25 в 09:05
Димитър Списаревски (1916 –1943)

Списаревски и героизмът на българската авиация

"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Приключи Международният конкурс за хайку "Мая Любенова"

Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..

публикувано на 17.04.25 в 16:17
Златко Паунов

Скулпторът Златко Паунов: Да пътуваш, твориш и даряваш по инстинкт

В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..

публикувано на 17.04.25 в 11:31